Съвсем наблизо може да има още една суперземя 31.03 | 12:49

Астрономите заподозряха наличието на втора екзопланета в Алфа Центавър

От iNews.bg

Международен екип астрономи заподозряха наличието на още една суперземя в системата на Алфа Центавър. Резултатите от изследванията на учените са публикувани в arXiv.org, пише New Scientist.

Учените заподозрели наличието на втора суперземя в системата на Алфа Центавър поради неясноти в търсенето на първата екзопланета в тази система – Алфа Центавър Bb. Изследователите дълго се съмнявали в нейното съществуване и нейните характеристики.

През 2013 и 2014 година телескопът "Хъбъл" наблюдавал около 40 часа звездата Алфа Центавър В. Тези наблюдения (времето на преминаването на екзопланетата по диска на звездата) за тези две години си противоречали, а наличието им не може да се свърже с влиянието на другата звезда в системата – Алфа Центавър А.

Единственото обяснение на наблюдавания ефект е присъствието на още една суперземя в системата. В този случай новата екзопланета се намира не много по-далече от своето светило в сравнение с откритата по-рано суперземя. Тя се върти около Алфа Центавър В с период 20,4 дни.

Учените съобщили, че са разработили специална програма, която да позволи за 26 часа непрекъснати наблюдения на Алфа Центавър В, за да се докаже или опровергае наличието на втора суперземя. Но резолюцията на съвременните телескопи не е достатъчна за това, а работата на мощните обсерватории е съсредоточена върху по-важни задачи.

Затова за наблюдения на близката до Земята система специалистите предлагат използването на орбитален телескоп, чиято стойност се оценява на 2 млн. долара, а посочената сума може да се събере от дарения.

По-рано други специалисти съобщиха за уточняване на параметрите на първата открита екзопланета Алфа Центавър Bb. Те изяснили, че екзопланетата се явява не горещ Юпитер, а суперземя – масата ѝ е около 2,7 пъти по-голяма от земната.

Алфа Центавър B b се намира на 4,37 светлинни години от Земята и се върти около звезда от слънчев тип. Екзопланетата е разположена на 0,04 астрономически единици от своето светило и вероятно се движи така, че винаги е обърната с едната си страна към Алфа Центавър В. На тази суперземя е слабо вероятно зараждането на живот, допълва Lenta.ru.

Още интересни новини от света на Космоса и науката можете да научите в Мегавселена.

Водещи

Най-четени