Трима учени с Нобелова награда за химия за изследване на ДНК 07.10 | 13:57
Тумас Линдал, Пол Модрич и Азиз Санджар разкриват процеса на възстановяване на клетките и съхраняване на генетичната информация

Трима са носителите на Нобелова награда за химия за 2015 г. Това са учените Тумас Линдал, Пол Модрич и Азиз Санджар, които са отличени за изследване на механизма за възстановяване на ДНК, обяви Комитетът в Осло.
Тяхната заслуга е изясняването на това как клетките възстановяват ДНК и съхраняват генетичната информация. Всички клетки са подложени на непрекъснато външно влияние и атаки и въпреки това успяват да съхранят и предадат от клетка на клетка и от поколение на поколение информацията и мутациите, се казва в официалното съобщение на шведската Кралска академия.
Тумас Линдал от Швеция
Шведът Тумас Линдал работи в момента за института "Франсис Крик" и лабораторията "Клеър Хол" във Великобритания. Той е 29-ият шведски учен, удостоен с Нобелова награда.
В началото на 70-те години учените са смятали, че ДНК е изключително стабилна молекула, но Линдал демонстрира, че тя се разпада със скорост, която би трябвало да направи невъзможен живота на Земята, освен ако няма някакъв механизъм за възстановяване на щетите. Той стига до молекулярния механизъм, известен като base excision repair, който непрекъснато контрира процеса на разпадане на нашата ДНК.
Пол Модрич от САЩ
Пол Модрич е изследовател в Медицинския институт "Хауърд Хюз" и Медицинското училище към Университета "Дяк" в Дърам, САЩ. Американецът е демонстрирал как клетките поправят "грешки", получени при репликирането на ДНК в процеса на клетъчно делене.
Механизмът е известен като mismatch repair и намалява честотата на грешките около 1000 пъти. Известно е, че ако този механизъм не функционира нормално, той може да предизвика наследствен рак на дебелото черво, посочват от Кралската академия на Швеция.
Азиз Санджар от Турция
Азиз Санджар е роден в Турция, но днес работи за Университета на Северна Каролина в Чапъл хил, САЩ. Той е картографирал механизма за възстановяване на ДНК след щети, нанесени от ултравиолетовите лъчи, известен като nucleotide excision repair. Хората, родени с дефект в този механизъм, развиват рак на кожата, ако са изложени на пряка слънчева светлина.
Същият механизъм се използва и при коригиране на дефекти, причинени от мутагенни субстанции, отбелязва Комитетът в Осло.
Водещи
-
Красимир Вълчев: Ще търсим нова формула за изчисляване на студентските такси
Решението цели да предотврати рязкото повишение на таксите, предизвикано от ръста на...
24.07 | 14:45
-
Изследванията на падналото от небето горящо меко тяло в частен двор в Якоруда показват, че това вероятно е космически отпадък
На следващия ден от община Якоруда взеха проби от мястото, където е изгорял обектът с размер...
24.07 | 14:30
-
Кметове и жители на населени места в община Петрич са готови да блокират автомагистрала "Струма"
Редица закъснения на влаковете в страната
24.07 | 14:15
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
Най-четени
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев препоръча да се къпем, за да ни е мирна главата
Затова съветвам всички, които имат рани да избягват да се къпят във водоемите, включително в...
24.07 | 10:15
-
САЩ забрани транссексуални да се състезават с жени
Промяната в политиката на USOPC поставя Америка в противоречие с някои международни спортни...
24.07 | 11:00
-
Хората, които правят 7000 крачки на ден, имат значително по-нисък риск от широк спектър сериозни здравословни проблеми
За да намери по-научна цел, международен екип от изследователи прегледа 57 предишни...
24.07 | 11:30