Тъмната материя стана още по-загадъчна 30.03 | 12:17
Учените се усъмниха, че неизвестната субстанция има частици

Наблюдения на сблъсъци на съвременни галактики и взаимодействието на тъмна материя в тях накарали физиците да се усъмнят, че тази загадъчна субстанция изобщо може да се разделя на частици, взаимодействащи си помежду си, както видимата материя и антиматерията, се казва в статия, публикувана в сп. Science.
"Наблюденията ни свалиха възможността за взаимодействия между две "частици" тъмна материя под шанса, че два протона ще започнат да се привличат или сблъскват. Това означава, че тъмната материя едва ли се състои само от "тъмни протони". Ако това беше така, то тогава бихме видели как те отскачат един от друг", казва физикът Дейвид Харви от Единбургския университет (Великобритания).
Харви и колегите му стигнали до този извод, като проследили с помощта на телескопите "Чандра" и "Хъбъл" сблъсъците на 72 галактични купа, в хода на които един куп звезди буквално "прострелвал" другия.
Наблюдавайки тези сблъсъци, учените се опитали да разберат отразяват ли се те върху състоянието на тези купове тъмна материя, които присъстват във всяка галактика и на които се пада лъвският дял от масата на материята в тях. Такива сблъсъци продължават стотици милиони и дори милиарди години, поради което учените възстановявали техния ход, като сравнявали галактиките на различни етапи от сблъсъка.
Как учените се усъмниха, че съществуват частици на загадъчната субстанция, от която се състои преобладаващата част от Вселената, можете да научите в Мегавселена.
Водещи
-
„Самолетът на Страшния съд“ на САЩ: Колко често и кога лети
Стойността на E-4B Nightwatch е 223 милиона долара
17.09 | 16:00
-
Коралова криза в Средиземно море
Рибарството в изследваните райони е нанесло сериозни щети на генетичното разнообразие от...
17.09 | 15:45
-
Гърция започна военни учения в Егейско море
В маневрите участват над 60 бойни самолета и целият флот
17.09 | 15:30
Най-четени
-
Експерти: България е рекордьор по загуба на вода
Според експертите България е рекордьор по загуба на вода.
17.09 | 10:30
-
След стрелбата в училище в Хасково: Майката на ученика поискала пистолета, държала се безочливо
Реакцията на ръководството на училището:
17.09 | 10:15
-
Ивелин Михайлов: На 100% подкрепяме вота на недоверие
"Ние сме част от партиите, които са го подкрепили, не са търсили от нас подписи, ние сме от...
17.09 | 11:45
-
Притежанието и разпространението на райски газ може да доведе до лишаване от свобода до пет години
Санкции за родители и шофьори
17.09 | 08:45