Митничарите ще ни питат за произхода и на под 10 хил. евро 15.06 | 10:20
Лицата, пренасящи тази сума, ще дават информацията устно, предвижда проект за промени на Валутния закон
![Митничарите ще ни питат за произхода и на под 10 хил. евро](http://inews.bg/pictures/186834_1004.jpg)
При съмнения митничарите ще могат изискват устно обяснение за произхода и на средства под 10 хил. евро или тяхната равностойност при пренасяне през границата. Данните ще бъдат вписвани в специален регистър, а информацията ще се пази пет години.
Това предвижда проект за промени на валутния закон, качен на страницата на Народното събрание.
В момента до 10 хил. евро не се декларират пред митническите власти - пътуващите преминават през т.нар. "Зелен коридор", указващ, че няма нищо за деклариране.
Вносител е Министерският съвет. В текста е записано още, че пренасянето на сума над 25 хил. лева през границата задължително трябва да бъде декларирано на границата на страната. За целта е са необходими още и удостоверение от НАП за наличие или липса на задължения или документ, удостоверяващ, че лицето не е вписано в регистъра на агенцията.
Пренасянето на парични средства чрез пощенски пратки е забранено, с изключение на пратки с обявена стойност. Забраната обаче не се отнася за Българската народна банка или за търговските банки, са предвидили вносителите.
При спазване на изискванията на Валутния закон лицата могат да пренасят през държавната граница неограничен размер на парични средства или благородни метали и скъпоценни камъни. Изключение се прави за културните ценности, които се декларират по специален ред.
Водещи
-
Проф. Ханке: Приемането на еврото би било огромна грешка, играете си с огъня
"Ако преминете от де факто членство в еврозоната към де юре, нямате повече никакви опции,...
08.02 | 18:00
-
Приближават ли ни AI-оръжията към Апокалипсиса?
08.02 | 17:40
-
Жената, заклала децата си във Вакарел, взела ножа от бакалията
След като убила рожбите си, отишла да купи и въже да се беси
08.02 | 17:20
-
Ергенки със силикон завладяват екрана утре вечер, кои са те?
Риалитито се завръща с нов сезон още тази неделя, 9 февруари
08.02 | 17:20
Най-четени
-
Първан Симеонов: Скептицизмът към еврото се дължи на застаряващото население
Над 57% от българите са „против“ България да приеме евровалутата
08.02 | 13:00
-
Война в мрежата заради рекламен клип с Мария Бакалова
Правителството го изтри, излагала ни пред Тръмп
08.02 | 15:30
-
Лена Бориславова: Нямам притеснение, не съм извършила престъпление
В петък прокуатурата й повдигна обвинение по зелото "Корал"
08.02 | 10:00
-
Милен Велчев: Ако фалираме, няма кой да ни спасява - не сме Гърция
България е в беда, ако се изпълнят всички предизборни обещания и дефицитът излезе извън...
08.02 | 12:00