Многозадачният режим на работа наистина ни разсейва 02.05 | 13:25
Едновременното гледане на компютърния и телевизионен екран е по-енергоемко, отколкото си мислим
Работещите в многозадачен медиен режим, които смятат, че могат успешно да разделят вниманието си между телевизора и компютъра екран наистина се заблуждават. Ново изследване на учени от колежа в Бостън показва, че подобно поведение намалява концентрацията много повече, отколкото се е смятало досега, пише PhysOrg.
Учените провели тестове с доброволци от всички възрасти, които били поставени в стая с телевизор и компютър и помолени да използват устройствата за половин час.
Изследването е проведено с камери, които следели погледа на участниците. Целта била да се разберат физическото поведение и нивата на разсейване, предизвикано от превключването между телевизора и компютъра.
Така учените достигнали до шокиращи резултати за нивата на разсейване. Резултатите показали, че хората отместват погледа си от единия към другия екран средно 120 пъти за 27,5 минути или веднъж на всеки 14 секунди!
Нещо повече, самите участници не осъзнавали своето поведение. Средно те мислели, че превключват погледа си между двете устройства около 15 пъти на час. Реалността смяната на вниманието ставала 10 пъти по-често. И дори ако бързите погледи под 1,5 секунди били премахнати от уравнението, хората премествали погледа си около 70 пъти за половин час или над четири пъти по-често от осъзнатото.
Откритието е голямо значените както за милионите потребители, така и за създателите на телевизионни и интернет реклами. Предишни проучвания сочат, че 59% от американците използват компютъра и телевизора си по едно и също време. В допълнение младите хора под 18 години казват, че тази форма на медиен многозадачен режим е доминираща за тяхното поколение.
Изследването показало още, че когато става въпрос за доминираща медиийна среда компютрите имат неоспоримо преимущество, печелейки 68,4% от времето на участниците в експеримента. Но нито е едно от двете устройства обаче не успявало да задържи вниманието на участниците за дълъг период независимо от възрастта им. Средно телевизорът бил гледан две секунди, а мониторът - шест. Редки били случаите, в които даден участник задържал вниманието си само върху едното устройство за повече от минута.
Разбирането на физическото поведение на хората, работещи в многозадачен режим поражда въпроси за нивата на разбиране и ефективност на хората, които превключват очите си между двете устройства и по-специално влиянието върху продуктивността на децата, които правят домашните си.
За компаниите, които разчитат на телевизията или интернет, за да комуникират със своите клиенти, откритията пораждат въпроси за ефективността на двата канала като начин за събиране на вниманието на потенциалните клиенти.
Учените отбелязват, че изследването не засяга третото важно устройство в медийния микс – мобилния телефон.
"Става ясно, че правилата, които сме изработилите за мономедийна култура вече не работят" казва д-р Брасел от екипа в Бостън. "Нашите предположения за начина, по който хората използват медиите трябва да се промени. С ерата на ендомедийната среда е свършено", добавя ученият.
Водещи
-
След тест с кръв, урина и коса Кирил Петков доказва, че не взема дрога
Изследването е проведено във ВМА
05.01 | 14:30
-
МОН обяви ваканциите и неучебните дни през 2025 година
05.01 | 14:00
-
Златка Райкова: Раздялата ни с Карен не беше сензация, а поука
Тя се ожали, че в края на годината е наляла снага, но планира да мине на режим и да свали...
05.01 | 13:40
-
Д-р Николай Брънзалов: Здравеопазването страда от тежко недофинансиране
"Кадровата криза е основен проблем в здравеопазването", смята той
05.01 | 13:00
Най-четени
-
Слънцето се показва в неделя, идва затопляне
Максималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 4°
05.01 | 08:57
-
Миролюба Бенатова: Очертава се пак да има избори, дори да има кабинет
Генка Шикерова: Големият отсъстващ за пореден път е Доган
05.01 | 12:00
-
Зимен Кръстовден е, ето какви са традциите
Вижте какви ястия се слагат на трапезата и как да ги приготвим на Попова Коледа
05.01 | 09:15
-
Една от акушерките от Сливен: Танцът е терапия за децата
Аз не съм направила нищо безотговорно, по-скоро съм се повлияла на емоция, да потанцувам с...
05.01 | 10:00