НАСА пожела наш ученик 22.07 | 11:35
18-годишният Самуил от Перник е спечелил стипендия и е поканен да работи върху проект в Хюстън
18-годишният Самуил Бисеров Борисов от Перник е спечелил стипендия и е поканен да работи върху проект на НАСА (Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство) в Хюстън, САЩ, заедно с други млади учени, съобщава БНР.
Младите гении подготвят мисия за изследване на Марс, разказват родителите на тийнейджъра.
Младият перничанин получава и най-голямото си отличие - Президентската награда за академични постижения, лично подписана от американския президент Барак Обама.
Самуил е роден в Перник на 30 април 1994 година. Когато е в пети клас, заминава за Тексас с родителите си и по-малкия си брат Емануил.
След четири месеца Самуил или Сам, както го наричат американските му приятели, е избран да представя щата Тексас на конференция за млади учени и бъдещи лидери във Вашингтон. Само още девет ученици от Тексас са номинирани с това отличие.
Няколко месеца по-късно, Сам е поканен на подобна конференция в Бостън. В седми клас той отново е избран, този път да представи заедно със свой съученик, група от чартърни училища в Сената във Вашингтон.
Успехите на момчето от Перник не свършват дотук. В осми клас Самуил работи върху научен проект за пестене на електроенергия в учебни компютърни зали, с който последователно печели първо място на училищно, градско и щатско ниво, както и второ място в целите Съединени щати.
Водещи
-
Измериха съпротивлението на асфалта на автомагистрала „Хемус“
Експерти провериха критичен участък след ремонт
22.06 | 17:59
-
МВР - Варна: Олег Невзоров не е задържан
Собственикът на корпорация КУБ е влязъл в страната на 16 юни
22.06 | 17:17
Най-четени
-
МВР купува климатици с парите за безопасност на пътя
Сметната палата разкри тежки административни пропуски във вътрешното министерство
22.06 | 09:59
-
В сезона на пожарите: Ето какво съветват експертите за опазването на горите
Американският опит
22.06 | 12:30
-
Партията с неформален лидер Васил Божков се е саморазпуснала
Седалище и адрес на управление на "Център" беше къщата на Божков на улица "Московска" 43.
22.06 | 13:15
-
Египет победи Нова Зеландия с 3:1 и по този начин оглави класирането в група G на Мондиал 2026
Крайният резултат бе оформен от резервата Трезеге в 82-ата минута с глава, като Салах се...
22.06 | 12:15