Наблюдавайте с бинокъл! Опасен астероид приближава Земята 31.10 | 13:32

Учени от САЩ се надяват в близките 3 години ТВ145 да не удари планетата ни

От iNews.bg

Потенциално опасен астероид тази вечер ще се доближи до Земята на разстояние - малко по-голямо от това до Луната. Той ще може да се наблюдава с обикновен бинокъл от Северното полукълбо, но най-добре ще се вижда в Далечния изток.

Следващият път, когато астероидът пак ще премине покрай Земята, ще е чак след 30 години - на 11 ноември 2018 г. Тогава обаче той ще мине по-далеч отколкото днес. Това показват измерванията, направени от астрономите след откриването на астероида на 13 октомври тази година отамериканската обсерватория "Пан Старс" /Pan-STARRS/, предаде БГНЕС.

Учените все пак успокояват, че този астероид в близките 3 години няма да се удари в Земята.

Астероидът TB145 тази вечер ще бъде най-близо до Земята - на 486 000 км, което в космически мащаби е наистина съвсем наблизо. Блясъкът му ще достигне 10-та звездна величина и ще бъде видим дори с обикновен бинокъл или любителски телескоп.

Тази вечер и цялата нощ той ще се вижда в района на Голямата мечка. Размерът му е около 260-650 метра.

По размер и разстояние, на което ще мине покрай насу той е "потенциално опасен", смятат учените. В тази графа попадат всички небесни тела с диаметър над 100 метра, преминаващи на около 7,5 млн. километра от Земята.

В небето той ще напомня движеща се ярка звезда. Самото му движение ще се забележи след 10-20 мин. наблюдение. Астрономите любители няма да видят никакви сияния и кометни опашки. Той ще изглежда като бяла звезда.

Според астрономи неговото приближаване няма да предизвика никакви аномалии на Земята. Напротив - с гравитационното си поле нашата планета може да застраши траекторията на полета на астероида.

По обем астероид ТВ145 надвишава около 8 пъти размера на небесното тяло, което удари в началото на 20-ти век Сибир и предизвика силни разрушения. Сеизмичната вълна, която е била предизвикана от удара, обиколи няколко пъти земното кълбо. Диаметърът на Тунгуския метеорит бе около 60-80 метра.



Водещи

Най-четени