Над 80% от подадената вода от ВиК - Сливен остава неплатена 16.10 | 14:15
Той повдигна редица въпроси относно дейността на ВиК – Сливен, свързани със значителни загуби на вода – около 28 млн. куб. м годишно
Над 80 процента от подадената вода от ВиК - Сливен остава неплатена, съобщи общинският съветник Даниел Петров (група "Гражданска отговорност за Сливен" / "Продължаваме промяната – Демократична България") на извънредно заседание на Общинския съвет в града.
Той повдигна редица въпроси относно дейността на ВиК – Сливен, свързани със значителни загуби на вода – около 28 млн. куб. м годишно, за неизпълнение на договора с Асоциацията по ВиК и нарушения, констатирани в доклади на КЕВР.
"Според официалните данни загубите на вода са близо 80 процента. Управителят на ВиК е отчел, че за 2024 г. са подадени 34 млн. куб. м вода, а са платени едва 6,3 млн. куб. м. Къде е разликата – на кого се подарява водата? ВиК е на загуба от около 10 млн. лв. през последните две години. От всички показатели, които трябва да изпълнява дружеството, 60 процента са напълно неизпълнени – по отношение на качество, налягане, енергийна ефективност и рехабилитация на мрежата. Според инвестиционната програма трябваше да бъдат вложени 18 млн. лв., но са вложени едва 8 млн.", заяви Петров.
Извънредното заседание на Общински съвет бе свикано от председателя на местния парламент Димитър Митев с една точка в дневния ред (по предложение на кмета Стефан Радев) за упълномощаване на представител на общината да участва в заседанието на Асоциацията по ВиК - Сливенска област на 30 октомври.
Кметът Радев предложи да се промени договорът на Асоциацията с ВиК оператора, така че при реализиране на инвестиционни проекти, финансирани с европейски средства, отчуждаването на имоти да се извършва от оператора, а не за сметка на общините, както е в момента. Той посочи, че това е важно с оглед на предстоящото изпълнение на два проекта в община Котел, свързани с инвестиции в агломерации между 5000 и 10 000 жители. Всички постоянни комисии към Общинския съвет са подкрепили предложението.
Общинският съветник Даниел Петров заяви, че групата му ще подкрепи промяната в договора на този етап, но очаква общинската администрация да внесе предложение за неговото преразглеждане. "В противен случай ще инициираме процедура за прекратяване на договора с настоящия оператор и избор на нов, защото този не се справя с дейността си", каза още Петров.
Предложението бе прието единодушно – с 33 гласа "за", без "против" и "въздържал се".
Водещи
-
Порой заля къщи и улици във варненското село Войводино
От Областната администрация уточняват, че обстановката е овладяна
07.06 | 18:00
-
Лъчезар Богданов: Дефицитът е заради огромния ръст на разходите, а не от лошо изпълнение на приходите
Според него има само теоретична възможност България да убеди ЕК и след това Съвета на ЕС, че...
07.06 | 17:40
-
Ако няма промяна в закона: На 9 август по-високи цени и етикети само в евро
Това очаква Петър Петров от "Възраждане"
07.06 | 17:20
-
10 златни правила на Учителя Петър Дънов за дълъг живот
07.06 | 17:00
Най-четени
-
Никола Цолов отвя конкуренцията на Формула 2 в Монако
Това е втори успех за българския лъв на основно състезание на този терен
07.06 | 12:20
-
4 от 9-те оградени имота в "Баба Алино" са държавна собственост
Защо в кадастъра са отразени като частни – не мога да отговоря, посочи още Пламен Абровски
07.06 | 14:00
-
Иван Христанов: Изнесох данните за „Баба Алино“ от парламентарната трибуна още на 6 март
По думите му това е бил първият момент, в който висш държавен представител публично е изложил...
07.06 | 11:18
-
Волейболистите ни надиграха Аржентина в контрола преди Лига на нациите
Мачът се игра тази нощ пред близо 5000 зрители в залата на Нюелс Олд Бойс в Росарио
07.06 | 10:40