Намаляват бюрокрацията за хората с увреждане 12.10 | 11:38
Вече няма да има нужда да обикалят институциите, за да носят една на друга документи
Намаляване на административната тежест за лицата с увреждания. Това предвижда приетият на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за интеграция на хората с увреждания, предаде БГНЕС. Законопроектът, който е внесен от Министерски съвет, бе приет единодушно със 141 гласа "за".
С предложените промени се цели по-добро регулиране на изискванията за осигуряване на социална интеграция на хората с увреждания и за упражняване на техните права, както и намаляването на административната и регулаторната тежест. Намаляват се изискуемите от заявителите документи и се въвежда на задължение за административните органи служебно да събират информация от други институции.
Също така се предвижда обединяване на част от декларациите в една - изискваните до три декларации, с които се доказват определени обстоятелства, могат да бъдат обединени в една, както и служебно събиране на необходимата информация от Национална база данни "Население", Търговския регистър и Националната агенция по приходите. На Агенцията за социално подпомагане се осигурява безплатен достъп до Национална база "Население" и при необходимост да се изисква по служебен път информация от държавни и общински органи, както и от физически и юридически лица.
Според вносителите по този начин ще се намали броят на изискваните от гражданите документи, ще се създаде правна сигурност и ще се намали възможността за дублиране на социални плащания и за злоупотреби със социални права, съответно многократно упражняване на социални права без правно основание. С предложените промени на Националната агенция по приходите се дава възможността да предоставя информация на Агенцията за хората с увреждания относно възстановяването на определен процент от внесените осигурителни вноски от работодатели, което ще облекчи чувствително административната тежест. За сравнение – към момента тази информация се предоставя от заинтересованите лица чрез документ, попълван от лицата и заверен в териториалните поделения на Националната агенция по приходите.
Друга цел на законопроекта е синхронизиране и подобряване на нормативната уредба в областта на хората с увреждания, като се извърши прецизиране на някои от действащите текстове. Със законопроекта се предоставя възможност на хората с увреждания подаването на искането за извършване на социалната оценка да се извършва както от тях самите, така и от упълномощено лице и от директора на специализирана институция или социална услуга, резидентен тип, в които са настанени децата с увреждания.
"С промените се намалява административната тежест за лицата с увреждания. Тя ще се извърши чрез намаляване на изискуемите документи в дирекциите "Социално подпомагане" и се въвежда задължението административния орган служебно да събира информация от институциите", каза Светлана Ангелова от ГЕРБ. Тя допълни, че тези промени ще допринесат до оптимизация на предлаганите услуги от агенция социално подпомагане, а 530 000 лица с увреждания ще бъдат обхванат от тях.
Водещи
-
Хороскопът на Павел Глоба за юли: Какво да очаква всяка зодия
Във финансов план звездите препоръчват внимателно планиране на разходите и избягване на...
28.06 | 14:30
-
Борисов: ГЕРБ гради алтернативно правителство, за да имат избор хората
В сегашното правителство има хора, които са били министри и премиери, а те излизат все едно...
28.06 | 14:00
-
За първи път в България беше оперирано „пеперудено дете”
Операцията беше част от специализиран семинар, обмяна на опит и професионални дискусии, които...
28.06 | 13:20
Най-четени
-
Полицията павана много хентанил на АМ “Тракия” до Пловдив
Ударът е реализиран на 26 юни
28.06 | 10:40
-
Александър Вучич обяви, че подава оставка до седмици
На фона на 36-градусова жега и година и половина масови студентски протести, сръбският...
28.06 | 10:00
-
Русия и Украйна си размениха нови въздушни удари
Дронове и артилерия убиха цивилни от двете страни на руско-украинската граница
28.06 | 10:20