Независими депутати искат промяна на забраната за тютюнопушене 11.09 | 10:41

Те предлагат криминализиране на производството и продажбата на тютюневи изделия

От Кремена Бедерева

Пълната забрана за пушене на закрито е факт от 1 юни тази година. Забраната засяга заведения, офиси, детски площадки, футболни игрища. Започнаха и масови проверки.

Независимите депутати Кирил Гумнеров и Стоян Иванов коментираха в ефира на TV7 драконовските мерки, приети от парламента срещу тютюнопушенето на обществени места в страната.

Строгите ограничения за пушачите бяха въведени по европейски образец, когато парламентът одобри промените в Закона за здравето. Той налага солени глоби на нарушителите - от 300 до 1000 лева за физическите лица и от 3000 до 10 000 лева за фирмите.

Относно проблема с това къде може или не може да се пуши, от Министерството на здравеопазването пък отговориха на най-често задаваните въпроси за прилагането на забраните и ограниченията за тютюнопушене, въведени със Закона за здравето.

Гумнеров и Иванов са решили да потърсят реванш от името на всички, засегнати от рестрикциите. Въпреки че е непушач, Кирил Гумнеров е категорично против забраната в този вид, защото смята, че е прекалено крайна и ще засегне много търговци, които издържат семействата си с едно кафене или ресторант.

Освен драконовски, мерките са и лицемерни, защото се водят паралелно с дебат за легализиране на марихуаната, коментира и Стоян Иванов.

Двамата народни представители не са против забраната по принцип, но са на мнение, че тя трябва да бъде под друга форма. Вариант за по-лек режим на рестрикциите например е заведенията, които имат салон за пушачи, да плащат по-високи данъци.

Независимите депутати смятат, че промените трябва да стават постепенно, като в повечето европейски страни, където пушачите действително са намалели, но процесът е отнел дълги години.

За да се противопоставят на строгата забрана у нас, Гумнеров и Иванов подготвят проектозакон – провокация, който възнамеряват да внесат в Народното събрание. Предложението им е да се криминализира производството и продажбата на тютюневи изделия, защото не може от една страна да искаме големи продажби и приходи от акцизи, а от друга – да забраняваме пушенето, категорични са депутатите.



Водещи

Най-четени