Нинова: Готови сме със законопроект за колекторските фирми 20.01 | 16:14
Забранява се събирането на вземания чрез тормоз и принуда, обясни министърът
![Нинова: Готови сме със законопроект за колекторските фирми](http://inews.bg/pictures/2343410_1004.jpg)
Готови сме със законопроект за събиране на вземанията, който обсъдихме на среща с неправителствените потребителски организации. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, информират от министерството. Тя подчерта, че преди това темата е обсъдена на експертния съвет "Правосъдие" на управляващата коалиция и има политическо съгласие за ред и правила.
Коалицията готви законови промени, за да спре тормоза на колекторските фирми
Министър Нинова представи основните моменти в проектозакона за колекторските фирми. В него за първи път се предвижда да има публичен регистър на фирмите, които се занимават със събиране на вземания. Той ще се води в Министерството на икономиката и индустрията от КЗП.Икономическият министър подчерта, че изрично в предмета им на дейност трябва да е записано, че ще се занимават с тази дейност. Тя допълни, че членовете на Управителните органи на тези фирми не трябва да са осъждани и срещу тях да няма наказателни преследвания. Кредиторът, който прехвърля вземането трябва предварително писмено да уведоми длъжника, че го прехвърля и на кого го прехвърля. По този начин длъжникът да знае, коя фирма може да дойде и да му поиска тези пари. Длъжникът може да предяви своите претенции, като оспори това вземане. Оспорването от страна на длъжника спира търсенето на вземането и изпълнението.
"Гледали сме да защитим, най-вече интересите на гражданите и затова сме разписали при какви условия колекторските фирми могат да събират тези вземания", каза още министър Нинова.
Забраняват се действия и практики по събирането на вземания, чрез тормоз, принуда (физическа или психическа). Осъществяване на телефонни повиквания в периода от 20:00 ч. до 07:00 ч. сутринта, както и в почивни и празнични дни. Контролът ще се осъществява от КЗП, а неспазването на задълженията по договора ще се наказва с глоба и отнемане на лиценз.
Икономическият министър поясни още, че новият кредитор, който получи вземането ще води регистър на цялата писмена документация , която осъществява с длъжника, за да има винаги яснота за кореспонденцията по между им. Също така, новият кредитор няма право да иска каквото и да е плащане, по различно от посоченото в договора с първоначалния кредитор.
Корнелия Нинова коментира още, че е абсолютно наясно срещу какво се изправя.
"В оборот са 4 млрд. лв. по този въпрос и сме наясно каква сила имаме срещу себе си", каза още тя, като изтъкна, че няма да се откаже, защото хората имат нужда от тази закрила.
Водещи
-
Премиерът Росен Желязков е в Париж за Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект
Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското...
11.02 | 11:15
-
Доналд Тръмп подписа заповед за връщане на пластмасовите сламки за пиене
Заповедта му отменя целта, поставена от неговия предшественик Джо Байдън, за премахване на...
11.02 | 10:45
-
Как да разпознаем качествените млечни продукти?
Той коментира, че цената може да бъде показател за качеството на сиренето, но не винаги. Ако...
11.02 | 10:30
Най-четени
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
БНБ: Депозитите на българите надхвърлиха 89 милиарда лева
Кредитите на домакинствата нарастват с над 20% през 2024 година
11.02 | 09:09
-
На 11 февруари 2025 година православната църква отбелязва паметта на Свети свещеномъченик Власий
Честит имен ден
11.02 | 08:08