„Зелени Балкани“ отговориха на нападките: Птиците край Копривщица не са отровени, не е и птичи грип 03.01 | 16:20
Според аутопсията, става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в коремната кухина и по черепите на птиците.
Откритите след новогодишната нощ мъртви птици край Копривщица предизвикаха бурни дебати в обществото и в социалните медии. Мненията са крайно полярни – от възмущение и гняв заради трагичния случай, през тъга и състрадание за загиналите животни до съмнение, неодобрение и обвинения към хората, които го откриха и се погрижиха за тях.
Към момента по данни на Спасителен център - Зелени Балкани броят на мъртвите птици вече е 1007, а на живите - 31, от които 6 вече също са мъртви. Сигналът първо бе подаден от хора, които са се разхождали в близост и са ги намерили, а екипът на "Зелени Балкани" проведе спасителна операция в първия ден на новата година и вчера също.
Според аутопсията, става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в коремната кухина и по черепите на птиците.
Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани" обясни пред БНР защо точно в Копривщица има такава масовост на смъртните случаи: "Няколко дни преди това огромно ято от хиляди планински чинки се е позиционирало в покрайнините на града. Те правят такива вътрешни миграции. Има кадри, където се вижда, че цялото небе е почерняло. Просто са имали малшанс."
"От аутопсията установихме, че птиците са загинали от стрес. Установихме, че имат колапс на сърцата, имаха страшно големи мозъчни кръвоизливи. Най-вероятно нощните зари със силен светлинен и звуков ефект са довели до смърт", подчерта пред БНТ и д-р Руско Петров. Според думите му заря и бомбички е имало не само в центъра на Копривщица, а от много части домове, хотели, къщи за гости и това се е отразило фатално на чинките, които са защитен вид.
В последните дни, обаче, се отключиха и много нападки към екипа на "Зелени Балкани" по повод компетентността им и истинността на случилото се, затова те отговориха с позиция на официалната си страница във фейсбук.
"Имаше много нападки срещу екипа ни, доста изказвания, обиди и въпроси. На другото не сме отговаряли, но на по-често задаваните въпроси се опитахме да дадем повече яснота: В новогодишната нощ, не само в Копривщица е имало бомбички, пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Ето за това и там жертвите са най-много. Имаме сигнали и снимки и от други населени места – единични птици, предимно пойни, намерени мъртви след новогодишната нощ. По отношение на това кога и как се е събрал екипът ни, за да реагира толкова бързо – имаме дежурни ветеринарни лекари и рехабилитатори 365 дни в годината. Отделно имаме екип доброволци, който е в готовност да реагира. Екип от ветеринарни лекари и студенти по ветеринарна медицина", посочиха от "Зелени Балкани".
По думите им няма шанс птиците да са отровени, защото клиничната картина и патогномичните признаци не са показни за това, второ защото в гушата и стомаха на птиците не са били открити селскостопански семена и не на последно място – през зимата няма сеитба, по време на която, обикновено се среща и натравянето, заради третираните семена, които се използват.
"Ветеринарните специалисти на Спасителния център (четирима на брой) отхвърлихме вероятността за птичи грип, посредством клинични лабораторни методи и липса на патогномични признаци при аутопсията на всички птици. Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10-годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни. Не могат да бъдат намерени не само в България, но и на Балканския полуостров други такива, тясно специализирани, ветеринарни лекари в областта на дивите животни и в частност птиците. Студентите участваха само като асистенти и в дейностите на терен. Те не са поставяли диагнози и не са подготвяли официални експертизи", допълниха още от "Зелени Балкани".
"Канарчета и други домашно отглеждани птици нямат нищо общо, като поведение с дивите животни. В по-малко или по-голяма степен домашните птици са свикнали с шума от непосредствената човешка близост, за разлика от животните в природата. Мнението на екипа ни е, не че не трябва да се празнува и не, че не трябва да има заря, но че тя трябва да е организирана и изпълнена от хора, които са специалисти. Така, празникът ще е весел, красив и безопасен за всички! Не на последно място благодарим на нашите доброволци, студенти по ветеринарна медицина в Тракийски Университет, че вчера, въпреки че се опитахме да ги разубедим, отделиха от времето си и посетиха, отново мястото, с надеждата да спасят още няколко диви живота", посочиха още от спасителния център.
Водещи
-
Времето днес, прогноза за вторник, 7 януари
Слънчево и топло, облачността се увеличава следобед
07.01 | 08:00
-
Първан Симеонов: По-скоро влизаме в нов етап на преговорите
Те не са взривени и шансовете за редовен кабинет съществуват, допълни социологът Евелина...
06.01 | 21:00
-
Царица Маргарита Сакскобургготска празнува своя 90-и рожден ден
Българската царица получи множество поздравления за юбилея си, като в тях се включи и...
06.01 | 20:45
Най-четени
-
Времето днес, прогноза за вторник, 7 януари
Слънчево и топло, облачността се увеличава следобед
07.01 | 08:00
-
Депутатите започват работа
Що се отнася до законодателната власт – ваканцията на депутатите приключи. Основната тема през...
06.01 | 09:45
-
Мнение: Ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори
Политолозите Малинов и Буруджиева единни
06.01 | 10:30