Кога грейва първата коледна елха в България? 25.12 | 17:00
"В банкетната зала по стар немски обичай бе поставена голяма коледна елха със запалени свещи, а под нея - чинии със сладкиши и подаръци".
В миналото българинът е посрещал Коледа скромно - с постната вечеря на Бъдни вечер, с молитва и пита, с коледарите, песните и заклинанията за здраве и берекет. След Освобождението ритуалите за Коледа и Нова година в България бързо започват да се европеизират.
"В банкетната зала по стар немски обичай бе поставена голяма коледна елха със запалени свещи, а под нея - чинии със сладкиши и подаръци".
Годината е 1880. Княз Александър Батенберг организира коледен бал. В Княжеския дворец светва коледна елха - непозната до този момент традиция в България. Поканени са 116 гости, на които е сервирано шампанско и бургундско вино. Случва се Коледа "както е в Европата", отбелязва столичната общественост тогава.
"Сладкишите и сладките ястие тогава са били особено атрактивни, защото не са характерни за българската кулинария по това време. Целта на княза е в крайна сметка да привнесе част от тази европейска култура и в България, най-вече чрез примера на управлящия монарх", разказва д-р Божидар Първанов - Институт по етнография и фолклористика.
Първата домашна елха била в жилището на министър-председателя Стефан Стамболов. Била украсена с гирлянди, стъклени топки и бляскави играчки. След края на коледния прием гостите получили правото да отнесат по една играчка за спомен. "Да те поканят на елха" било голяма чест.
"Наричали са го също и "Да отидеш на елха", защото елхата тогава се появява така да се каже изневиделица. България трябва да направи един много голям скок след освобождението, за да влезе в семейството на цивилизованите народи. Такива културни прояви са били шок за много хора. То е градска легенда, но не е и съвсем легенда, ами си е истина, много от първите посетители тука в Двореца, които са идвали да се запознаят с княза са се събували пред вратата на балната зала", посочи д-р Божидар Първанов - Институт по етнография и фолклористика.
Новата коледна традиция се харесала на столичани. Започнала размяна на коледни "подвижни картинки” - пощенските картички. От този период са и първите сведения за използване на "огнени играчки”, както наричали зарята.
"Появяват се пазари за елхи, украсяват се елхи по училища, по обществени сгради, става част от културата. Децата започват да очакват подаръци", посочи д-р Божидар Първанов - Институт по етнография и фолклористика.
В края на 19 и началото на 20 век коледни дежурства по българските земи давали и Дядо Мраз, и Дядо Коледа.
Водещи
-
Каква е равносметката на българите за изтичащата година и какви са очакванията за предстоящата 2025-та
"Алфа Рисърч": За 22% от българите годината е била по-добра за тях и семействата им, 24% я...
26.12 | 16:40
-
Русия не вижда смисъл от нетрайно прекратяване на огъня, целящо замразяване на войната в Украйна
Руският външен министър настоява за правни гаранции за сигурност
26.12 | 16:20
-
ОБЗОР България в снежен кошмар: Наводнения, блокади и катастрофи
Около 30 см е новата снежна покривка по високите части в област Смолян и продължава да вали.
26.12 | 15:40
-
За 10 г. България е загубила 10% от медицинските си сестри. 10 мерки срещу недостига
Ето как Института за пазарна икономика (ИПИ) предлага да се реши проблема с недостига не...
26.12 | 15:00
Най-четени
-
Оранжев код за 3 области за дъжд и вятър в четвъртък
Валежите ще продължат, значителни ще са отново в Централна Северна България, където ще вали...
26.12 | 09:01
-
БДЖ съобщава за сериозни нарушения в графика на влаковете по няколко направления
Проблеми има и в участъка между гарите Дебелец и Кръстец, където също е регистрирана липса на...
26.12 | 11:00
-
26 декември е Ден на бащата
26 декември е християнският празник Събор на Пресвета Богородица
26.12 | 09:40
-
България е в топ 10 по употреба на алкохол в ЕС
94% от пълнолетните българи употребяват алкохол
26.12 | 10:20