Почина медикът проф. Иван Матев 04.05 | 17:13

Матев бе „светило“ на ортопедията и травматологията

От Филипа Тодева

След дълго боледуване ни напусна проф. д-р Иван Матев, световноизвестен учен – медик, председател два мандата (от 1990) на СУБ, а от 1998 г. – негов почетен председател. Чрез своята клинична, медицинска, научна и обществена дейност той представяше и популяризираше българската медицина широко по света и спечели уважение и много приятели на България.

Бележит хирург и учен в областта на ортопедията и травматологията, той беше водещ специалист по хирургия на ръката, ръководител на първата клиника в тази област у нас и една от първите в света, припомнят от СУБ. От него са модифицирани съществуващи и са разработени нови методи от този вид хирургия, някои от които носят неговото име (метод на Матев). Утвърждава се като учител на цяло поколение български хирурзи на ръката и целия горен крайник. В ръководената от него клиника са били на обучение по това направление в хирургията много ортопеди и хирурзи – българи и от различни страни: Германия, Унгария, Англия, Полша, Италия, Израел, Куба, САЩ, Япония и др.

Автор и съавтор е на около 200 публикувани научни статии и монографии у нас и в чужбина. С особено признание и международна значимост и проявени към тях научни и издателски интереси са: "Reconstructive Surgery of the Thumb” – монография, издадена в Лондон; "Rehabilitation der Hand” – в съавторство със Ст. Банков, отпечатана в Москва и издадена също в Щутгард, Германия. Също с подчертан престиж е участието на проф. Иван Матев с публикации в известни чуждестранни издания по проблеми на неговата специалност, като френско-английски четиритомник; американския 8-томен труд "Plaster Surgery” и др., Трудовете му са цитирани в чуждестранни списания, като в някои от тях името му на автор на метод е поставено още в заглавието на публикацията, което е много рядко признание за учен.

За своите приноси в областта на медицината проф. Иван Матев е получил редица признания: Голямата награда на Съюза на научните работници в България за "Високи научни постижения в медицината, публикувани в чужбина” (1972); наградата на университета Джон Хопкинс в САЩ за приноси в световната хирургия на ръката (1982); почетно звание "Пионер в хирургията на ръката” – присъдено му на Международен конгрес по хирургия на ръката във Ванкувър - Канада (1998); орден "Стара планина" първа степен (2000) и др. 

Поклон пред светлата му памет!

Водещи

Най-четени