24 юни (Еньовден) е Нова година за масоните 27.12 | 16:40

Тогава е най-кратката нощ, а според окулисти енергията на пълната луна способства израстването на духовността.

От iNews.bg

Новата 6024 година за българските масони е отпразнувана в навечерието на Еньовден – 24 юни.

По традиция летоброенето в тайното общество се свързва с деня на Йоан Предтеча, който е закрилник на християнските братства и на зидарите. Денят не е избран случайно, още от най-древни времена той е наситен със символизъм.

Тогава е най-кратката нощ, а според окулисти енергията на пълната луна способства израстването на духовността.

"Ние, хората, странстваме в тъмнина и копнеем за Светлината. В дългата нощ на зимното слънцестоене Светлината да отразява мъдростта на Великия архитект на Вселената. Тя ще ни даде вярата и надеждата, защото там, където огрява Светлината няма сянка, а само любов". С тези думи масоните започват всички свои коледни ритуали, а тамплиерите от своя страна правят същото, но по различен начин – и двете тайнствени общества малко преди Коледа събират пари благотворително за злочестите.

"Правим това в знак, че между нас нито даването може да е повод за гордост, нито вземането – причина за срам", твърдят и двете страни, пише България Днес.

"Ние сме Червеният кръст – помагаме на всички, във всички войни. Всеки конфликт е страшен за хората, които остават без дом или стават бегълци. Ние не сме политическа организация, а хуманитарна и в този смисъл отваряме домовете си за всички страдащи", казва Великият приор на Ордена на рицарите тамплиери у нас акад. Румен Ралчев.

Масонството от своя страна изповядва подобни принципи.

"Ние сме система от познания, които трябва да бъдат усвоени през годините, за да станеш най-добрата версия за себе си и за обществото", споделя Николай Божилов, велик майстор на ОВЛБ.

Позитивните страни за обществото при масоните са, че изграждат свободни личности със стремеж към самоусъвършенстване. За тях благотворителността е във всякаква форма. Те не се занимават с политика, но имат полови предразсъдъци. Жени не могат да са членове на масонска ложа.

За разлика от масоните, тамплиерите приемат в организацията си само християни и никакви други членове от различна религия. При тамплиерите също могат да членуват и жени, както и те да участват в политическия живот.      

Водещи