Децата от 5 до 12 клас да бъдат върнати незабавно в училище, настоява омбудсманът 01.12 | 16:14
Нарушени са и правата на децата с увреждания, посочва Ковачева
Децата от 5 до 12 клас да бъдат върнати незабавно в училище. За това настоява омбудсманът Диана Ковачева. По думите й онлайн обучението е изчерпано и те изостават в образованието си. Нарушени са и правата на децата с увреждания, посочва Ковачева:
"Днес изпращам поредна препоръка до министъра на здравеопазването за връщане на големите деца в училище. Засипана съм с жалби от родители, от учители, от директори, които изразяват много сериозни опасения от това, че децата продължават да не се връщат в училище! Няма тестове! Стига се дотам, че се очаква родителите да заплащат тестовете на децата си, а има вече информация от различни училища, че всъщност самите родители вече са притиснати до стената и предлагат да ги плащат, само че може би забравяме, че има родители в социално тежко положение, родители с многодетни семейства, които не могат да отделят по 12 лева за тест на детето си".
Децата са най-потърпевшите от пандемията от COVID-19. Като не ходят на училище се нарушават правата им, според Георги Богданов от Националната мрежа за децата:
"COVID-19 е тема, която ни изненадва всеки ден все повече и повече. За съжаление, децата ни са затворени в момента, а почти всичко е отворено за възрастните. Те отново са най-страдащите от тази пандемия! Те продължават почти вече трета година да не ходят на училище, което е изключително тежко и неприятно. Ние почти всеки ден, като Мрежа за децата, се борим с различни държавни институции да се отворят училищата, да има една добра среда за децата, която да бъде щадяща за тях, и безопасна".
Заради изолацията учениците изпитват страх, тревога, скука, раздразнение и ниска мотивация, сочат анализите на психолози.
Водещи
-
Снежен апокалипсис в Русе, кметът обяви неучебен ден за утре
Хиляди са без ток заради снега и силния вятър
11.01 | 15:39
-
Недоволни от сметосъбирането засипаха с боклук Столичната община
Протестиращите поискаха оставката на кмета
11.01 | 15:20
-
Асен Василев: Една партия трябва да управлява и да носи отговорността
В никакъв случай няма да имаме обща кандидатура за президент с ГЕРБ, заяви той
11.01 | 15:00
-
Увеличение с 5% на квотите за наемане на чужденци
Това предвижда проект за промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност
11.01 | 14:45
Най-четени
-
Поскъпването на храни, плодове и зеленчуци по борсите у нас продължава
Това сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ)
11.01 | 10:00
-
Израел е в повишена бойна готовност заради възможна намеса на САЩ в Иран
Техеран предупреди, че ще последва ответен удар при атака
11.01 | 10:40
-
Цар Симеон награди Максим Бехар с Командирски кръст на ордена „Св. Александър“
Това е едно от най-високите отличия на Царския династичен орден и се присъжда за особени...
11.01 | 11:40