До 15 години затваряме домовете за деца 21.11 | 13:17
Вместо това България ще изгради мрежа от социални услуги, близки до семейната грижа

Препотвърждавам категоричния ангажимент на българското правителство специализираните институции за деца да бъдат постепенно закрити до 15 години и да бъдат заменени от мрежа от социални услуги, близки до семейната грижа.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на конференцията "Спиране настаняването на деца до три години в институции: подкрепа на семействата в отглеждане на малките деца”.
Държавният глава отбеляза, че политическа воля за решаване на проблема с институционализирането на деца има и реформата в тази сфера ще бъде изпълнена.
Като общество трябва да осъзнаем, че ранното детство е особено значим период, който оказва въздействие върху бъдещото поведение на детето. Неблагоприятните външни фактори могат да окажат сериозно въздействие върху подрастващите и да породят негативни ефекти, подчерта Плевнелиев.
Според него, за да могат децата да развиват своите умения, имат нужда от любящи стимули. Основен проблем обаче се явява хроничният и силен стрес, който детето преживява в условията на крайна бедност или в случаите, когато живее без родители и без грижата на стабилен партньор. Това може да доведе до израстването на деца с намален коефициент на интелигентност, лоши умения за комуникация и разбиране.
Децата, отглеждани в институции, са изложени на по-голям риск от изоставане в своето развитие. Изследванията доказват, че за всеки три месеца, прекарани в институция, физическото развитие на детето се забавя с един месец.
Президентът подчерта, че инвестициите в програми за детско развитие имат най-голяма дългосрочна възвръщаемост. Тези програми могат да прекъснат предаването на бедността между поколенията и да осигурят на децата така необходимите им грижи и любов.
Той се позова на проучване, проведено в България, което показва, че институционалната грижа има нисък разход, но в дългосрочен план предоставя нискокачествена услуга и недобри резултати. Това е така, защото последващите разходи за интеграция на децата са прекалено високи.
Плевнелиев припомни, че в миналото България е била свързвана с Могилино и това е било причина да се срамуваме пред целия свят. Той подчерта, че българското правителство вече е успяло да насочи европейските структурни фондове в посока решаване на този голям проблем.
"Горд съм, че България вече е за пример. Ние успяваме не просто да адаптираме най-добрите практики, но и да показваме резултати. Ще видите, че след три години България ще бъде много далече”, заяви Росен Плевнелиев.
По думите му децата не заслужават да стоят в институции, а да получат грижа, близка до родителската, така че да бъдат максимално интегрирани.
Водещи
-
МЗ пуска чатбот за проследяване на имунизациите
Функционалности, улесняващи гражданите
07.04 | 12:30
-
Анализ: България може да излезе победител от американските мита
Реципрочните мита, които американският президент Доналд Тръмп обяви вчера за вноса на стоки от...
07.04 | 11:59
-
Доналд Тръмп обвини Китай, че е провалил сделката за продажба на популярната социална мрежа "ТикТок"
Законови изисквания и срокове
07.04 | 11:15
Най-четени
-
Протест срещу убийствата на пътя се провежда пред Съдебната палата в София
Предвидено е оттам протестът да мине през Министерството на правосъдието и парламента....
07.04 | 09:45
-
Ледено утро, ниски температури, студ и сняг в части на страната
Ето каква е обстановката в страната:
07.04 | 09:27
-
15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти...
07.04 | 10:45