Липсват болкоуспокояващи за онкоболни 28.01 | 16:45
От университетската болница „Света Екатерина“ твърдят, че дори в болничните аптеки се намират само някои видове обезболяващи и те не са в големи количества.
![Липсват болкоуспокояващи за онкоболни](http://inews.bg/pictures/2437088_1004.jpg)
Лекари от столични болници, в които се лекуват онкоболни, сигнализираха за липса на дългодействащите обезболяващи в аптечната мрежа. От специализираната онкоболница в квартал Дървеница обясниха, че за домашна терапия към момента се изписва само един вид болкоуспокоителни, под формата на таблетки.
От университетската болница "Света Екатерина" твърдят, че дори в болничните аптеки се намират само някои видове обезболяващи и те не са в големи количества.
У нас към момента не могат да се намерят дългодействащи обезболяващи за онкоболни пациенти, нито в аптечната мрежа, нито в болничните аптеки, обясни д-р Александър Герасимов от клиниката по медицинска онкология в болница "Света Екатерина", информира БНР.
За единия вид обезболяващи пластири е получен сигнал и чрез приложението "Намери своето лекарство", разработено от Асоциацията на търговците на едро с лекарства и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Проверката през Агенцията по лекарствата показва, че има временно преустановен внос по производствени причини. Очаква се възстановяване на доставките в края на февруари, обясни Боряна Маринкова, която приема и проверява сигналите.
Другият вид пластири също би трябвало да бъдат с възстановен внос в края на февруари. В една от разновидностите е посочен като срок краят на април. Ако хората не могат да намерят предписаното им обезболяващо в обикновена аптека, вариант е да се обърнат към болнична аптека, стига и там да има налични количества, обясни д-р Герасимов.
Към момента в столичната специализирана онкоболница в квартал Дървеница разполагат с всички видове опиати, които се прилагат чрез инжекция или система. Като вариант за домашно обезболяване посочват ампулите с морфин на български производител, но за поставянето им е нужна медицинска сестра.
Терапията с обезболяващи се предписва на онкоболни за максимален период от един месец, след което пациентът трябва да мине отново през консултация с лекаря си, за да бъде подновена рецептата или да се коригират дозите според ефекта на медикаментите.
А създателите на приложението "Намери своето лекарство" обясниха, че за изминалите 10 месеца са получили над 2000 сигнала за липсващи у нас лекарства.
В момента най-често хората не могат да намерят медикаменти за дебелото черво, за сърцето и за психични проблеми.
Водещи
-
Ето откога изплащат пенсиите през февруари
06.02 | 19:15
-
Енергийна напитка и алкохол пратиха двама тийнейджъри в болница
Едното момче припаднало в двора на училище
06.02 | 18:45
-
Стотици полети от и за Истанбул са отменени
Причина за това са лоши метеорологични условия
06.02 | 18:30
Най-четени
-
Кола се вряза в камион на "Тракия", има жертва и тежко ранен ОБНОВЕНА
Въведен е обходен маршрут
06.02 | 13:13
-
Управляващи и опозиция пак в спор: На плюс или на минус ще е хазната за януари
Депутатите изслушаха финансовия министър за „дупката“ в бюджета
06.02 | 13:45
-
45% от българите одобряват президента Радев
Изследването е осъществено в периода от 25 януари до 2 февруари 2025 година, като са...
06.02 | 12:00
-
Въоръжен мъж се барикадира в дома си в Благоевград
Предполага се, че причината е семеен скандал
06.02 | 13:30