Малка част от хората с психични заболявания са опасни 05.02 | 12:30
Най-често психичните и психотичните заболявания започват между 20 и 30-годишна възраст. Част от хората остават недиагностицирани.
Малка част от хората с психични заболявания са опасни. Зависи от самото заболяване и от това как то е контролирано и се лекува. Това каза психиатърът д-р Георги Хранов в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
Той обясни, че причините за психичните разстройства най-често са генетични. "Може да бъде и спонтанна мутация, но най-често се касае за генетичен фактор. За отключването на болестта се приема, че има много фактори, обикновено някакво събитие с голяма по-емоционална важност за болния", обясни специалистът.
В момента психичните заболявания са на второ място след сърдечносъдовите, а според прогнозите на Световната здравна организация те ще заемат първо място сред заболяванията, които водят до инвалидизация. "Промяната на стила на живот и засилващият се стрес, напрежението и отговорността провокират подобни разстройства. Тревожните разстройства нарастват, както и аутизмът при децата", допълни д-р Хранов.
Най-често психичните и психотичните заболявания започват между 20 и 30-годишна възраст. Част от хората остават недиагностицирани. "Много често такива хора попадат в психиатрични клиники, след като направят някакво противообществено деяние и идват с полиция и линейка", обясни психиатърът.
Съществен проблем на психиатричната помощ в България е неравномерното й разпределение. У нас има едва 12 диспансера и 12 болници, посочи д-р Георги Хранов. "Има много места, където изобщо няма психиатри. Сериозен проблем е, че специалистите намаляват. Няма интерес към тази специалност – брутната заплата не минава 2500 лева, при всички рискове и дежурства", обясни той.
В София, където има два диспансера и болницата в Нови Искър, проблемът е легловата база. "Мисля, че е занижен контролът от страна на Министерство на здравеопазването по отношение на легловата база. Леглата бяха съкратени в пъти за последните години", поясни д-р Хранов.
Той бе категоричен, че трябва да има по-строг контрол на тежките психиатрични заболявания и възможностите за лечение. "Психотерапията като цяло не е поета от Здравната каса, все още няма пътеки за психиатрията. Доскоро въобще нямаше високоспециализирани дейности в психиатрията, сега е една. Не е добре разграничена амбулаторната и болничната помощ. Няма проследяване след изписването, няма облекчения за болните за по-лесен достъп, програми за скрининг за психиатрични заболявания", изброи специалистът.
Водещи
-
По-заможните пестят пари, по-бедните теглят потребителски кредити
С 20 000 лева преди 5 години сме можели да купим повече неща, отколкото днес, отбеляза...
05.02 | 18:30
-
Призив за бойкот на супермаркетите и у нас
На 13 февруари потребители не трябва да пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една...
05.02 | 18:00
Най-четени
-
Украинката Ксения Плачкова първо заклала сина си, докато спял
Това стана ясно по време на заседанието на Софийския окръжен съд, на което бе гледана мярката...
05.02 | 13:50
-
След сутрешния скандал – физически сблъсък между Костадинов и Мирчев в НС
Повод за сблъсъка станаха взаимни обвинения за финансиране от американска и руска страна
05.02 | 13:10
-
Гроздан Караджов с тревожни данни за парите по ПВУ
05.02 | 13:30
-
Желязков: До десет дни ще бъдат представени параметрите на Бюджет 2025
Ще внесем бюджет, който бих нарекъл бюджет на стабилизирането на публичните финанси, за който...
05.02 | 10:15