Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори 25.05 | 16:00
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната за страната
Готовност за ефективни протестни действия обявиха от Синдиката на медицинските специалисти в България. Причината е, че искат увеличение на заплатите в държавните и общинските болници.
Според Мая Илиева, която е председател на Синдиката на българските медицински специалисти, основната заплата на медицинска сестра варира между 1200 и 1800 лева.
"Нашите искания са стартовата заплата за професиите да стане 150% от средната работна заплата за страната. Тоест 3077 лева", уточни тя пред бТВ.
Илиева посочи, че причината е постоянното неглижиране на професията.
"Изригването ни и активността ни – да стигнем до крайни действия – беше протестът на транспортните работници в София. Защото видяхме, че след като причиниш неудобство и държиш твърдо на своите искания, тогава се намират и решения. През годините на нас винаги са ни давали такива обещания, но за съжаление от последните протести до сега – заплатата не отговаря на квалификацията и труда, който полагаме", каза още Мая Илиева.
Тя заяви, че очакват от властта покана за публичен дебат в здравна комисия, където да се вземат решения. До момента обаче от властта реакция няма.
"Предупредихме за крайни действия. Заедно с Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи започваме организацията. Когато сме готови, ще обявим датата, на която няма да се явим на работа. Говорим за хиляди души, защото всички членуват в нашата съсловна организация", допълни Мая Илиева.
Водещи
-
Корнелия Нинова: Политическата класа стигна дъното
Докато Борисов манипулира, играе с всички, съсипва държавата, няма да мръднем напред,...
22.11 | 18:00
-
Сибирският студ ни връхлита тази зима: България - на първа линия
Мъглите стават ледени, а сухият студ „реже“, вледенената земя задържа снега за по-дълго
22.11 | 17:40
-
Алберт Попов направи силен втори манш в Австрия
Най-добрият български състезател по ски се класира на девето място във втория слалом при...
22.11 | 17:00
Най-четени
-
Протестите срещу реформата за паркиране в столицата продължават
Днес недоволството си от нея ще изразят жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река"
22.11 | 11:40
-
Манол Пейков: Новият държавен бюджет показва пълното овладяване на институциите
Той заяви още, че в бюджета основните средства отиват към силовите ведомства, които „пазят...
22.11 | 11:20
-
Авиоотрядът продаде VIP хеликоптера Ми-8 за 1,8 млн. лева
Машината бе наемана за екшън филми
22.11 | 11:00