Осигурени са още 50 млн. лв. за продължаване на "Грижа в дома" 12.03 | 20:15
Парите са по европроект и са с 50% повече спрямо първоначалния бюджет, така патронажна грижа ще получават 15 000 души, вместо 10 000

Социалното министерство успя да осигури още 50 млн. лв. за продължаване на грижите в дома, които хиляди възрастни и хора с увреждания получаваха по европейски проект. Това е 50% повече спрямо първоначалния бюджет от 100 млн. лв. Парите ще бъдат осигурени по мярката "Иновативни здравно-социални услуги", която тази година заменя приключилата "Грижа в дома". Така патронажна грижа ще получават 15 000 души, вместо планираните 10 000. Новината съобщи в Пловдив социалният министър Борислав Гуцанов. Новият бюджет вече е одобрен от комитета за наблюдение на Програма "Развитие на човешките ресурси", по която се финансира грижата в дома.
В началото на годината имаше сътресения в много общини след приключването на старата програма, тъй като тя беше с доста по-голям бюджет и покриваше много повече хора. Увеличението на бюджета няма да изравни двете програми - "Грижа в дома" беше с 273 млн. лв. бюджет и през 2023-2024 г. подпомагаше 45 987 души - възрастни и хора с увреждания, които са в невъзможност за самообслужване. Все пак новият бюджет се доближава до първоначално заложените 175 млн. лв. за старата програма.
За мярката "Топъл обяд" по Програма "Храни и основно материално подпомагане" също са намерени нужните 60 млн. лева и тази подкрепа за хората е подсигурена, каза още министър Гуцанов. Сегашният бюджет приключва на 30 септември и имаше тревоги какво ще стане след тази дата.
"Молбата ми към кметовете е да се направи така, че да се използват ефективно средствата. Един асистент да изпълнява няколко дейности, за да има по-голям коефициент на полезно действие", призова министърът.
От думи на Гуцанов се разбра, че яснота за великденски добавки за пенсионерите ще има след бюджета. "Нека се приеме бюджетът. След това в диалог с всички партии в управляващото мнозинство ще видим какви са възможностите", каза той.
Водещи
-
Заради пожар пътят между автомагистрала "Хемус" и "Провадия" е затворен
От полицията уточниха, че горят сухи треви и оранжерии. Към момента няма опасност за...
29.07 | 17:59
-
Иванчева: В шок съм, още не мога да повярвам, отивам да видя първо сина си и майка ми
По думите й съкращаването с 10 месеца на 6-годишна присъда е голям период.
29.07 | 16:59
-
НАП напомня за срок, който изтича след два работни дни
Възстановяване и Данъчни облекчения
29.07 | 16:45
Най-четени
-
Бойко Борисов: Нямам неизпълнено обещание, пътя до селото е готов!
Планове за нови проекти
29.07 | 13:30
-
Промяна в организацията на движение по магистралите „Струма“, „Тракия“ и „Хемус“
От 29 юли до 31 юли в интервала от 8 ч. до 16 ч. почистване на банкети ще се извършва и в...
29.07 | 10:30