Педиатричните и кърмачески легла в София се свили наполовина 26.10 | 12:07
Наблюдава се траен ръст на детската смъртност. Подготовката на общопрактикуващите лекари по проблемите на педиатрията пък била крайно недостатъчна
Опасно намаление на педиатричните и кърмаческите болнични легла в София констатира директорът на Регионалния център по здравеопазването (РЦЗ) д-р Красимир Кушев на кръгла маса в Народното събрание на тема „Гарантиран достъп до качествени здравни услуги за столичното население”, цитиран от Агенция Фокус.
Педиатричните легла в София са с 50% по-малко, отколкото в страната, а детските кърмачески легла са намалели с два пъти в сравнение с 2000 г. при значителен ръст в броя на новородените. В столицата раждаемостта нараства с 6.3 промила, обясни Кушев, като допълни, че демографската картина е изключително благоприятна – на фона на увеличените раждания абортите рязко са намалели.
Директорът на РЦЗ в София посочи, че се наблюдава и траен ръст на детската смъртност. През последните три години тя е достигнала 5.6 на 1000 живородени деца, а за страната показателят е 9 на 1000 живородени деца. Мъртвораждаемостта в столицата е 3.3 на 1000 живородени, докато за страната показателят е повече от два пъти по-висок.
Според данните, оповестени от д-р Красимир Кушев, у нас 43% от смъртните случаи при децата са от около 28-я ден до 1 година, докато в Европейския съюз висок процент на детска смъртност има до 7-я ден след раждането. В България много нормални родени деца умират от проблеми с дихателните пътища и гастроентеорити, което е лош показател, заключи Кушев.
Доц. Димитър Калайков – секретар на Българската педиатрична асоциация, заяви на същия форум, че липсва система за поддържане квалификацията на лекарите от извънболничната помощ. Подготовката на общопрактикуващите лекари по проблемите на педиатрията е крайно недостатъчна – между 8 и 10 седмичен курс и е незадоволителна като качество. Писмената работа на лекарите е огромна и не дава възможност за пълноценно общуване с пациентите, обясни д-р Калайков.
Според него е необходимо максимално демократизиране на достъпа на децата до педиатрите от специализираната извънболнична помощ с директен достъп без преминаване през общопрактикуващ лекар за направление. Важно е и изготвянето на персонална здравна електронна карта.
Водещи
-
София е най-опасният град за децата в Европа
София е на дъното и при обезопасяването на велоалеите, отбелязва международно проучване
25.05 | 18:00
-
Светлана Гущерова иска триъгълно лице
Тя буквално не излизала от клиниките за естетика, твърди клюката
25.05 | 17:40
-
Сбогуваме се с Кирил Ивков в четвъртък
„Синята” легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст
25.05 | 17:20
-
Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение
Д-р Аспарух Илиев коментира стряскащите данни за тази болест, както и за другите опасности,...
25.05 | 17:00
Най-четени
-
Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган
"Непокорна България" е за референдум за еврото, подчерта тя
25.05 | 12:40
-
Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната...
25.05 | 16:00
-
Кокаин е открит в починалия абитуриент в Слънчев бряг
19-годишният младеж издъхна в линейка на път за болница
25.05 | 15:30