Прекланяме се пред жертвите на комунистическия режим 01.02 | 10:40

От iNews

На 1 фервуари България си спомня и почита за жертвите на комунизма . На тази дата през 1945 г. са изпълнени смъртните присъди на 147 души от държавния и интелектуалния елит на Царство България.

Убити са тримата регенти на непълнолетния цар Симеон II, 67 депутати, над 20 министри, трима премиери от военния период, десетки офицери, магистрати, публицисти и издатели на вестници.

Хиляди са екзекутирани по-късно по силата на присъдите на т.нар. Народен съд, организиран от правителството на Кимон Георгиев, взел властта с преврат на 9 септември 1944 г. в окупирана от Съветската армия България.

Много от обвинените и арестувани от Народния съд изчезват безследно още преди присъдата им да бъде произнесена.

На практика Народният съд е използван за ликвидиране на политическия, военния и част от интелектуалния елит на Царство България, който иначе би могъл да се съпротивлява срещу превръщането на България във военно-политически сателит на Съветския съюз и срещу установяването на комунистическа диктатура в страната.

Показателна за мащаба на издадените смъртни присъди е оценката, че повече български генерали и други висши офицери са избити от Народния съд, отколкото са загинали във всички войни, водени от България след Освобождението от османска власт в 1878 г.

Общо издадените от Народния съд за периода на съществуването му смъртни присъди са 2730, но броят на жертвите след 1944 година е значително по-голям. Само убитите българи, много от тях без съд и присъда, възлизат по най-консервативни оценки на над 6000 души, но с отчитане на водещите се безследно изчезнали числото на убитите реално може да надхвърля 26 хиляди.

Според доклад на Държавна сигурност, само за деветте месеца от септември 1944 година до май 1945 година броят единствено на изселените е 28 131 души. Над 6000 са осъдените на лишаване от свобода, от които над 4000 получават над 20-годишни присъди.

Броят на изпратените в така наречените "трудови лагери" – определяни като на практика концeнтрационни лагери и сравнявани със съветския ГУЛАГ – по официални данни е около 30 хиляди души. По оценки на изследователи обаче реалната бройка вероятно е много по-голяма.

През 2000 г. България прие специален закон, който обявява комунистическия режим в България за престъпен, а Българската комунистическа партия - за отговорна за управлението между 1944 и 1989 г., довело страната до национална катастрофа.

Денят за почит на жертвите на комунизма - 1 февруари, се отбелязва в България от 2011 година след като бе учреден по инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов.

Водещи

Най-четени