Природозащитници протестираха срещу ядрената енергетика 19.03 | 16:34

Днешният протест е организиран от неправителствени организации и от ПП „Зелените”

От Кремена Бедерева

Протест срещу ядрената енергетика се проведе пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

"За пореден път днес протестирахме срещу политиката на България във връзка с ядрената енергетика. Настоящето, а и предходните български правителства, настояват България да се превърне в една страна с много силна ядрена зависимост." Това каза Борислав Сандов, учредител на организацията за екология UNECO.

Според него, освен риск за населението и голямата цена, която се плаща, няма никакви ползи от атомната енергия за страната ни. "Проектът за АЕЦ "Белене” е икономически неефективен, но и е изключително рисков, защото се намира в една от най-силно земетръсните активни зони в страната”, посочи той пред Агенция "Фокус”.

Сандов припомни, че в съседния на площадката на "Белене” град Свищов загинаха 120 души през 1997 г. заради земетресение. "Проектите за строеж на атомни реактори в земетръсни зони незабавно трябва да бъдат прекратени и никога повече не трябва да се връщаме към тях”, добави Сандов.

Днешният протест е бил организиран от неправителствени организации и от ПП "Зелените”. Екологът каза, че не е бил много посетен, но е било обсъдено, че България има друг потенциал, свързан с възобновяемите енергийни източници и с енергийната ефективност.

Сандов е провел среща със зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Марий Косев, за да разбере докъде са стигнали разговорите с ЕК за проекта "Белене”.

"В понеделник ще се проведе извънредната среща, както миналия вторник, когато еврокомисарят Йотингер извика всички министри на енергетиката в ЕС. Бяхме информирани, че отново е стартирал процесът на преговори с руската страна за проекта за АЕЦ "Белене” и по икономическите, и по техническите въпроси”, съобщи Сандов.

Той посочи, че европейската политика по отношение на ядрената енергетика се променя драстично в момента. "Неслучайно комисар Йотингер изрази толкова сериозна и загрижена позиция, че ядрената енергетика е много несигурна и ЕС трябва изцяло да преосмисли критериите си за безопасност във връзка със сектора”, каза още екологът.

По думите му, няма нито една сигурна ядрена централа. До момента има 3 различни вида атомни реактора, с които в историята е имало проблеми – Чернобил, Трий Майл Айлънд и Фукушима. "В ядрената енергетика няма и прозрачност”, допълни той.

Сандов съобщи, че неправителствените организации в България смятат да засилят връзките си с партньори от ЕС и в Балканите, защото темата е повече европейска. "Искаме не само за България, а като цяло, една по-голяма сигурност. Няма ядрен ренесанс. Има енергийна революция и тя е в посока на възобновяемите енергийни източници – слънце, вода и вятър. Безумно е да говорим за енергетика, базираща се на изключително отровни елементи, която е генератор на огромна корупционна схема абсолютно навсякъде и която оставя радиоактивни отпадъци, които се съдържат в продължение на 100 000 години”, заключи Сандов.

По думите му – протестите ще продължат. "Ще искаме да просветим и да се събудят от облъчването през последните години. Не може всеки ден да имаме новина за "Белене”, а там нищо да не се е случило”, допълни екологът. Според него проектът за АЕЦ "Белене” е почти приключил в контекста на европейската политика.

Водещи

Най-четени