Тази нощ минаваме към лятното часово време 29.03 | 12:20
Как да се справим по-лесно с промяната?

Тази нощ България преминава към лятно часово време, съобщиха от Българския институт по метрология.
В 03:00 часа на 30 март часовниците ще бъдат преместени с един час напред. Промяната е във връзка с решение на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз от 19 март 2001 година, припомни БТА.
На 27 октомври 2024 година страната премина към зимно астрономическо часово време.
Смятана на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. Съгласно постановлението всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.
Как промяната се отразява на организма на човека и какво да направите, за да бъде ефектът по-малко сериозен...
"Промяната с един час може да не изглежда голяма, но в краткосрочен план може да нанесе поражения върху психическото и физическото състояние на хората", казва д-р Чарлз Чейслър, професор по медицина на съня в отдела по медицина на съня към Харвардското медицинско училище.
Идете на светло
Изследванията показват, че смяната на часовниците два пъти годишно може да има различни последици за здравето. От двата варианта преместването с един час напред е по-стресиращо за организма. Промяната на часа може да наруши циркадните ритми - естествените 24-часови цикли на организма, които регулират ключови функции като апетит, настроение и сън.
За да бъде преходът по-лек, се препоръчва подготовка за преминаване към лятното часово време. Хората могат да предприемат стъпки, за да направят смяната на часа по-малко стресова за тялото и ума си. Д-р Чейслър предлага няколко различни подхода:
Сменете времето си за лягане
Около три дни преди смяната на часовото време си лягайте и се събуждайте 10 до 15 минути по-рано от обикновено. Следващата вечер се стремете към 20 до 30 минути, а на третата вечер - към 30 до 45 минути.
"До края на този период организмът ви ще се е приспособил към загубения час и няма да изпитвате стрес от опитите да наваксате бързо със съня", казва д-р Чейслър.
Отдайте се на следобедни дрямки
Ако се чувствате уморени в следобедните часове след началото на лятното часово време, направете планирана обедна дрямка за 20 до 30 минути (по-дългата дрямка може да ви накара да се почувствате още по-сънени).
Осигурете си повече светлина
През първата седмица след смяната на часовото време се опитайте да се излагате около 15 минути на сутрешна светлина, която може да помогне за поддържане на циркадните ви ритми. Друг вариант е да използвате лампа, която излъчва ярка бяла светлина. Изберете такава с експозиция от 10 000 LUX (LUX е мярка за интензивността на светлината). Седнете пред нея в продължение на до 30 минути. Дръжте очите си отворени, но не гледайте директно към светлината. Прекарайте това време в четене, писане или просто в покой.
Забавете началото на деня си
В продължение на няколко дни след смяната на времето отложете началото на ежедневните си задължения с един час. Например, ако излизате на сутрешна разходка в 8:00 ч., изчакайте до 9:00 ч.
"Вътрешният ви часовник все още се движи с един час закъснение, така че му давате възможност да се приспособи", казва д-р Чейслър. Постепенно съкращавайте началния час с 10 или 15 минути; в рамките на една седмица часовникът на тялото ви трябва да се пренастрои към новото време.
Ограничете алкохола и кофеина
Няколко дни преди и след смяната на часовото време намалете консумацията на алкохол и кофеинови напитки, тъй като те могат да нарушат съня ви.
Водещи
-
Израелските военни сили значително разшириха контрола си в ивицата Газа
Противоречиви гледни точки
07.04 | 17:59
-
Почина още един от пострадалите при пожара в Кочани
Трагичната новина беше обявена от македонския министър на здравеопазването Арбен Таравари.
07.04 | 17:45
-
За пръв път в историята на медицината, мъжка контрацепция без хормони навлиза в етап на сериозни клинични проучвания
Други проекти за мъжка контрацепция
07.04 | 17:30
-
Сняг затрупа щъркеловите гнезда в село Белозем
По думите му щъркеловите семейства не са обезпокоени сериозно от снежната обстановка и...
07.04 | 17:15
Най-четени
-
15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти...
07.04 | 10:45
-
Протест срещу убийствата на пътя се провежда пред Съдебната палата в София
Предвидено е оттам протестът да мине през Министерството на правосъдието и парламента....
07.04 | 09:45
-
Рая Пеева оставила Явор Бахаров заради по-добър мъж
В резултат на това тя дори пропускала обещаващи професионални възможности
07.04 | 12:15
-
Ледено утро, ниски температури, студ и сняг в части на страната
Ето каква е обстановката в страната:
07.04 | 09:27