Франция и Германия искат да скъсаме с наследения олигархичен модел 09.07 | 10:43

Според него големите европейски страни се държат като акционери

От Елица Елефтерова

България трябва да скъса с олигархичния модел. Този модел обаче не е създаден през последния месец и половина. Това заяви депутатът от Коалиция за България Румен Йончев в сутрешния блок на bTV по повод общата позиция на Франция и Германия за процесите в страната. Според депутата олигархичният модел е съществувал години наред в България и по-скоро правителството на Орешарски има проблем с него, отколкото да е негов създател.

Според Йончев на второ място са поставени европейските фондове, защото в последния месец става ясно как са харчени те. Той е на мнение, че една немалка част от парите за медии са разпределени по съмнителен начин. Йончев каза, че неведнъж дипломати говорят по този начин, и припомни, че преди години германският посланик е имал подобна реакция.  

"Искам да акцентирам на 40% инвестиции в общия бюджет от страна на Франция и Германия. Поведението напомня на поведението на акционери в българския демократичен проект, които искат възвръщаемост. Да не забравяме, че най-големият инвеститор са българските граждани, всеки един от нас е данъкоплатец. Всеки от нае е инвестирал много повече от Германия и Франция", посочи Йончев.

Според него тази реакция показва, че нещо се е случило в България. "Няма натиск, медиите са свободни, обществото се чувства свободно и достатъчно зряло, за да изразява своето мнение. Обществото протестира срещу всичко, което се случва последните години. Това, което се случва в момента, е истинска гражданска инициатива на отричане на този модел и двамата посланици са уловили обществените настроения, но друг е въпросът дали е тяхна работа", заяви депутатът от БСП.

Йончев акцентира на една от препоръките в тази позиция - да се скъса с модела, и посочи, че точно това прави правителството на Орешарски. Той даде за пример случващото се в Здравната каса. "Години наред се иска оставката на шефа на Здравната каса д-р Цеков. И ето, сега е факт", каза той. Друга препоръка на посланиците е дебатите да се случват в парламента. "Онези, които трябва да стимулират дебати, нито са на улицата, нито са на работа, а си стоят вкъщи", посочи той.

Относно това дали депутатите на "Атака" ще бъдат санкционирани, Йончев заяви, че санкциите ги раздава българският избирател, а той се е произнесъл само преди месец и половина. "Атака може да прави това, за което са ги изпратили техните избиратели, но не мисля, че избирателите на ГЕРБ са им гласували доверие да си седят вкъщи", посочи той и допълни, че отсъствието от пленарната зала също е екстремизъм.

Парламентът се опитва да улови исканията на гражданското общество и да го преведе в законодателна форма, доколкото това е възможно, коментира Йончев и допълни, че той самият също е минал през протеста, за да чуе желанията на хората.

Според него новият изборен закон ще приключи до края на годината и за първи път ще имаме изборен кодекс в началото на мандата на едно правителство, а не да се чака последният ден.

 

Водещи

Най-четени