Цветанов: ЕС да помогне на хората в Близкия изток да не мигрират 07.09 | 15:30

Според зам.-шефа на ГЕРБ най-важното е да бъде ликвидирана „Ислямска държава“

От iNews.bg

Най-важната цел на Европейския съюз трябва да е бързо ликвидиране на конфликта в Близкия Изток и осигуряване на финансова помощ за местните хора, за да не мигрират в Европа, а да напуснат временно домовете си като останат в региона, докато обстановката там се успокои. Това каза пред журналисти в парламента зам.-председателят на ГЕРБ и лидер на парламентарната група Цветан Цветанов.

"Докато този конфликт тлее и създава тежки условия за местните хора с дивашките и нечовешки способи на "Ислямска държава" - обезглавяване, пожари, палене на хора, докато не бъде решен, ние сме под постоянната заплаха в предстоящите години за увеличаване на миграционния подход", заяви депутатът - бивш вътрешен министър.

Според него ЕС и държавите в съседство на конфликтите в Близкия Изток, трябва да подпомогнат с финансови средства местните хора, страдащи от конфликта, за да им се даде възможност, напускайки домовете си, да останат в района и когато бъдат решени проблемите, те да се върнат по родните си места.

Цветанов посочи, че конфликтът в Близкия изток и последвалите от миграционни процеси са от 2 години, но все още решение за тях няма. И припомни ситуацията с Арабската пролет, от когато тръгва първият миграционен поток.
Той обаче е категоричен, че не е необходимо свикване на Консултативен съвет по национална сигурност към президента по въпроса с бежанците, за което настоява БСП. Според него в момента всички институции в държавата работят по овладяване на бежанската вълна "в пълен синхрон" и не би било правилно да се свиква КСНС. Освен това на темата с бежанците е посветен и част от блиц-контрола в парламента, който редовно се провежда в сряда. Гражданите имат възможност да чуят от устата на министрите какво прави българското правителство срещу бежанската вълна.

"Институциите работят добре, имат необходимата координация, както с европейските партньори, така и със съответните органи на национално ниво", коментира Цветанов. Според него с влошаване на метеорологичните условия бежанският поток през България ще намалее поради спецификата и релефа на страната.

По думите му обаче ЕС се нуждае от единна политика за бежанците, която да следва и българското правителство. Това се налага, тъй като според Дъблинските споразумения всяко лице, влизащо на територията на страна от ЕС, бива регистрирано там. Ако бъде установено, че лицето пребивава на територията на други страни от ЕС, по Дъблинската спогодба то трябва да бъде върнато в държавата, в която първо е влязло. Външна граница на ЕС пък са България, Гърция, Кипър и Италия, които са и най-засегнати от миграционния поток, отбеляза шефът на парламентарната група на ГЕРБ.

Той припомни, че основна цел за голяма част от бежанците е да отидат в централна Европа. Миналата година миграционния поток в Германия е бил над 200 000 души, а тази година се очертава да е около 800 000 души.

"Това значи, че само за 2 години вече има 1 милион бежанци, които са намерили своето място и искат да живеят в Германия", отбеляза Цветанов. И обобщи, че голяма част от тях са минали през Гърция, България и Италия и ако трябва да бъдат върнати по Дъблинската спогодба в страните, от които са влезли, това ще доведе до колапс за съответните държави, в това число и България.

 

"В момента в Турция има около 2 милиона души бежанци, а в Гърция - около 1 милион и това в момента е най-голямото предизвикателство пред ЕС. Трябва да се търсят общи политики", подчерта Цветанов. Затова според него е крайно необходимо ЕС да приложи интегриран подход за ограничаване на бежанския трафик, осъществяван от определени криминални структури и групи, които нелегално прекарват имигранти и ги насочват в едната или другата посока. 

Водещи

Най-четени