Опозицията "отписа" правителството след доклада на ЕК 18.07 | 16:54
Европейската комисия вдигна червен картон на управлението, казаха от БСП
Чрез този най-важен за България доклад Европейската комисия (ЕК) вдигна червен картон на управлението. Това каза заместник-председателят на Парламентарната група на БСП Ангел Найденов.
"Червен картон за провала на управляващите от ГЕРБ в една област, в която не допускаха съмнения за своя успех”, добави Найденов.
Според Найденов с този доклад ЕК казвала, че няма доверие на правителството на ГЕРБ. От БСП не се били отказали от намерението да внесат вот на недоверие и продължавали с консултациите с останалите опозиционни сили.
Според заместник-председателя на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов с този доклад Европейската комисия казва, че няма доверие на това правителство.
"Не сме се отказвали от намерението да внесем вот на недоверие и продължаваме с консултациите”, каза още Найденов.
Поведението на управлението се е градяло на изключително шумни пиар акции, лавина от думи и фанфари.
"Рупор на това поведение беше и остава министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. ЕК го поля със студен душ. Той отказа да осъзнае, че носи персонална отговорност за този провал, който се чете в доклада на ЕК. Дано констатациите го накарат да се осъзнае", допълни Ангел Найденов.
Според социалиста Михаил Миков последиците от този доклад за България никак не били оптимистични.
"Пътят му е към Европейския парламент, оттам ще бъде четен много внимателно от Съвета на министрите, който есента трябва да се произнесе по темата Шенген – другата голяма политическа цел, която има сериозно забавяне в този мандат на управление на тези, които казаха, че ще развиват европейски България”, каза Миков.
По думите на Миков тежки са констатациите в доклада и по отношение на обществените поръчки. С редица примери в последните години се укрепила представата на ЕК за некоректното провеждане на обществените поръчки в България, за липсата на институционален капацитет за борба с корупцията в областта на обществените поръчки.
А обещанията на ГЕРБ, според Миков, очертавали съвсем други цели – еврозона, Шенген и финален доклад на Европейската комисия.
На въпрос дали има връзка между ареста на Димитър Аврамов и днешния доклад на Европейската комисия, Михаил Миков заяви: "Много от нещата, които се случват, имат медийно предназначение, но аз не виждам никаква връзка. Защо този човек, който раздаваше кокошки в Лом, тогава никой не се заинтересува, а сега бързичко да го превърнем в изкупителна жертва?”, попита Миков.
"ЕК не иска да оценява това правителство - ДПС ще са съвносители на вота на недоверие", каза Лютви Местан, заместник-председател на ДПС. ДПС очакват още утре вотът на недоверие да бъде внесен, а следващата седмица да бъде подложен на гласуване.
"В сравнение с вчерашните ескизи, ние не видяхме промяна в една абсолютно категорично негативна оценка за България, за това как българското правителство се справя с механизма за сътрудничество и проверка", каза Местан. "Това, което четем в официалния доклад, е още по-притеснително. В доклада има изрази като системни дефекти. Всеки, който разбира от власт, ще си даде отговор на въпроса какво казва ЕК, вече с този толкова категоричен и ясен език – системни дефекти. Системността е основно качество на властта, което явно не се притежава от днешните управляващи", коментира Лютви Местан.
"Налага се друг модел на властта, друго управление. Моделът ГЕРБ е изчерпан. Всичките тези страници на доклада водят до този много категоричен извод. Колкото по-скоро се смени правителството, толкова по-добре. Страната се нуждае от ново управление", посочи Местан.
Според лидера на ДСБ Иван Костов докладът на ЕК не давал никакъв шанс на това правителство, правителство на ГЕРБ било отписано.
"Представях си, че ще има мониторинг, че той ще продължи, че ще бъде редовен, че ще ни се даде шанс. На това правителство този доклад на ЕК не дава никакъв шанс. Това е основната констатация в доклада. Това правителство е отписано и се очаква в някакъв следващ период, някакво следващо правителство", каза Костов.
По-лош извод от този доклад не съм си представял, допълни Костов.
"Изводът е – заслужава ли управляващата партия да се нарича "Граждани за европейско развитие на България”, след като е "Граждани за европейски провал на България”, заяви още Иван Костов.
Лидерът на ДСБ подчерта тезата в края на доклада: "България престава да бъде наблюдавана чак в края на 2013 г. Ако тя направи реформи, получи енергия от тези реформи, да застане на правия път, тогава след година и половина ще има реакция на ЕС."
Според бившия лидер на СДС и съпредседател на Парламентарната група на "Синята коалиция" Мартин Димитров възможно най-грешната позиция на правителството е това, което е направил Цветан Цветанов - да оспорва констатациите в доклада и да каже, че всъщност всичко е наред.
"Не, не е наред", каза Димитров. "Ако някой се опита да замаже очите на българските граждани и на европейските институции и не признае сега проблемите, нещата ще стават все по-лоши. Нужни са няколко много важни мерки, които да бъдат приети с консенсус от основните политически сили в българския парламент”, добави Димитров.
Водещи
-
До 25 000 евро санкции за фирми, подвеждали клиенти за бързи кредити
КЗП ще продължи проверките в сектора на небанковото кредитиране, включително по отношение на...
12.06 | 17:44
-
Георги Вълчев: Ще променим учебните програми предсрочно
Олекотяване без ущърб в качеството
12.06 | 17:30
-
Спортната журналистка прикова погледите на Спортната журналистка прикова погледите на Световното
Тя сподели поредица от снимки в профила си в Инстаграм, а под тях се събраха 205 000 лайка за...
12.06 | 17:15
-
Ново огнище на ебола в Демократична република Конго предизвиква сериозно безпокойство
Защо експертите смятат, че е малко вероятно да се стигне до пандемия?
12.06 | 17:00
Най-четени
-
Интернет потребители са убедени, че Шакира е била заменена от двойник на Световното първенство през 2026 г.
Доказателствата? Според тези, които защитават теорията, звездата е изглеждала различно
12.06 | 14:15
-
Румънски медии признаха енергийното надмощие на България
Провалът на румънските фондове
12.06 | 16:15
-
МВнР свали снимката на Велислава Петрова с голото рамо пред Хакан Фидан
Снимката все още циркулира в социалните мрежи, включително и в официалната фейбсук страница...
12.06 | 11:17
-
Валя Балканска призна, че е гледала до последната минута финала на „Евровизия“ и не е успяла да скрие сълзите
Според нея Дара е пример за млад артист, който не се отказва и постига успеха си с много...
12.06 | 15:45