Отбелязваме втория годишен празник на св. Александър Невски 30.08 | 09:28
Имен ден имат Александър, Александра, Алеко, Алекс, Алекси, Сашо, Сашка
Отбелязваме втория годишен празник на св. Александър Невски - пренасяне на мощите му. Основният празник е на 23 ноември.
На 30 август 1724 г. при руския император Петър I тържествено пренасят мощите на св. Александър Невски в новата руска столица Петербург и ги полагат в построената в негова памет лавра.
Александър I Ярославич Невски е велик княз на Владимирско-Суздалското княжество от 1252 г. до 1263 г. Обикновено е смятан за една от най-важните фигури на средновековна Русия, а изследователи като Лев Гумильов разглеждат управлението му като начална точка на формирането на руския етнос.
Александър Невски провежда политика на сближаване със Златната орда и фаворизиране на Източноправославната църква в противовес на европейското влияние. Той нанася две тежки поражения на католическите сили - на 15 юли 1240 г. срещу шведите в битката при река Нева и на 5 април 1242 г. срещу тевтонците в битката на Чудското езеро.
В София катедралният храм на българския патриарх е наречен на Александър Невски.
Александър Невски е патрон на руския император Александър II и названието на храма е израз на благодарността на българите към Русия в лицето на императора. След като руската флота бомбардира гр. Варна на 14 октомври 1915 г. обществените реакции са толкова остри, че се стига до преименуването на храм-паметника в "Св.св. Кирил и Методий”.
Това става с пълен консенсус от парламента (в това число и опозицията) и правителство. Всъщност решението не е толкова за преименуване, а за възстановяване на първоначално замисленото име "Св.св. Кирил и Методий”. Дори отявленият русофил Иван Вазов приветства преименуването. През 1920 г. отново е върнато първоначалното име "Св. Александър Невски".
Празнуват: Александър, Александра, Алеко, Алекс, Алекси, Сашо, Сашка.
В същото време утре (31 август) Православната църква чества празника Полагане честния пояс на Пресвета Богородица. Най-добре в пределите на Родината, празникът "Полагане честния пояс на Пресвета Богородица" е запазен в най-малкия по размери, но голям по дух български град в Мелник. Там може да се посети един от най-старите български манастири "Св. Богородица Спилеотиса (наричан още "Света Зона"), намиращ се над град Мелник.
Макар и в руини днес, манастирът се почита като свято място от жителите на град Мелник и околностите му, а храмовият празник на параклиса "Св. Зона" на 31 август е празник и на град Мелник. Всяка година се отслужва Божествената Света литургия и курбана за здраве, след която миряните се отправят към центъра , за да продължат с празничните прояви.
На 31 август 2014 г., неделя, Архиерейската Света Литургия за празника ще оглави Негово високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Тя ще бъде отслужена в храм "Свети Антоний" на град Мелник.
Водещи
-
Ето кои българи са поканени на инаугурацията на Доналд Тръмп
Оказана е честта на 8 наши сънародници, гласи неофициална информация
07.01 | 17:00
-
Най-малко петима загинали при зимнния ад в САЩ
Седем американски щата обявиха извънредно положение
07.01 | 16:30
Най-четени
-
Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание се събира на първото си заседание днес
На днешното заседание на бюджетната комисия на въпросите на народните представители ще...
07.01 | 09:45
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15
-
Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да се прилагат на практика
Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при...
07.01 | 10:15
-
Кои са най-добрите семейни коли за 24-та година?
В допълнение към традиционните миниванове и кросоувъри, набират популярност електрическите...
07.01 | 13:00