Очаква се Изборният кодекс да бъде обсъден тази седмица 10.02 | 11:31

Мая Манолова и Сергей Станишев представиха проекта на изборния документ

От Мая Александрова

Очаква се Изборният кодекс да влезе в пленарната зала тази седмица. Това обяви зам.-председателят на Народното събрание и председател на временната комисия за кодекса Мая Манолова. Тя, заедно с лидера на "Коалиция за България" Сергей Станишев, представиха проекта за нов Изборен кодекс в парламента.

"Огромни са очакванията на българските граждани към Изборния кодекс. Хората искат честни правила, честни избори, да имат мотив да упражнят правото си на глас и вотът им да бъде отчетен честно и правилно", отбеляза Манолова, цитирана от БТА.

Според нея нов кодекс е необходим, защото действащият е предизвикал хаос и манипулации на изборите през 2011 и 2013 г. Насточщият документ не отговарял и в пълна степен на международните стандарти.

По думите на Мая Манолова новите текстове отговарят на препоръките на ОССЕ, на ПАСЕ, на Групата на държавите, борещи се срещу корупцията (ГРЕКО) и на Венецианската комисия. Тя даде като пример осигуряването на възможност наблюдателите да присъстват на всички фази на изборния процес, както и опозицията да участва в ръководствата на всички избирателни комисии.

Сред присъстващите на представянето на Изборния кодекс бяха посланици и ръководители на дипломатическите представителства на страните-членки на Европейския съюз, САЩ и Руската федерация, както и ръководителите на Информационното бюро на ЕП в България и на Представителството на ЕК, допълва БТА.

Мая Манолова заяви също, че в Централната избирателна комисия, която ще бъде избирана по новия изброен кодекс, партиите в парламента ще имат квотно представителство.

"Трябва да направя едно уточнение - в първия вариант за нов Изброен кодекс, бяхме заложили изцяло експертна, независима, професионална Централна избирателна комисия, която да се избира от българския парламент след открита публична процедура - изслушване на кандидатите, които да отговарят на високи стандарти за професионална подготовка и за морална безупречност. Тъй като това предизвика сериозни възражения от страна на опозицията, включително ГЕРБ, както и от страна на президента, ние коригирахме тези текстове, така че в Централната избирателна комисия, която ще бъде избирана по новия изброен кодекс, партиите в парламента ще имат квотно представителство. Т.е. правата на ГЕРБ ще бъдат абсолютно защитени да предложат професионалисти такъв брой, който съответства на пропорционалната тежест на опозицията в българския парламент", посочи Манолова.

Тя коментира, че за първи път се въвежда възможността граждански организации да имат свои представители в ЦИК. Оставала възможността да бъде проведено публично изслушване в правната комисия на парламента на всички кандидати, които ще бъдат предложени от партиите.

Манолова посочи, че се запазва и правото на президента да назначи с указ членовете на ЦИК след проведено изслушване и след съответни предложения на партиите.

Според новия Изборен кодекс, всички заседания на избирателните комисии ще бъдат показвани онлайн. В тях ще имат право да участват наблюдатели, застъпници и медии.

Водещи