Пазете блатното кокиче и пиренът! 05.03 | 11:53
МОСВ ограничи местата за добив на кокичето до две
![Пазете блатното кокиче и пиренът!](http://inews.bg/pictures/1659880_1004.jpg)
Със заповед на министъра на околната среда и водите, само в двете защитени местности "Иван гьол” и "Блатото” в Ямболска област е разрешено добиването на листо-стъблена маса от блатно кокиче.
Преди издаването й, експертите на РИОСВ-Стара Загора извършиха проверки на състоянието на трите естествените находища на блатно кокиче в региона. Две от тях са в Ямболска област - "Иван гьол” и "Блатото”, а третата – "Дебелата кория” се намира в община Сливен.
Контролът на трите защитени местности показа, че популацията на растението в местностите "Иван гьол” и "Блатото” е в добро състояние и през годината може да се ползва листо-стъблена маса, уточниха от Министерството на околната среда и водите.
Блатното кокиче е поставено под специален режим на ползване, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Видът е включен и в Червената книга на България в категорията "застрашен", затова местообитанията му са обявени за защитени територии. Съдържа алкалоида галантамин, който е основно вещество, използвано във фармацевтичната промишленост за лечение на заболявания на нервната система.
На територията на страната има 16 естествени находища на блатно кокиче.
Що се отнася до пирена от МОСВ напомнят, че в защитената местност "Пирен" е забранено да се късат и изкореняват растения, да се уврежда или изменя естествения облик на местността.
Пиренът е род покритосеменни растения, наброяващ около 860 вида, повечето от които ендемични за Африка. Представителите на рода са много сходни с тези от род Calluna и заедно с тях образуват характерни храстови съобщества, в които доминират тези два рода.
В България тези пирено-калунови съобщества са разпространени в източната част на Странджа планина и в тях доминират видовете Erica arborea и Calluna vulgaris. Те са редки и защитени. Пиренът е реликтен вид от времето на терциера и е елемент от средиземноморската флора.
У нас вирее по сухи каменисти склонове и край редки дъбови гори в защитената местност "Пирен", която се намира на 4 км североизточно от село Кости, община Царево и е с площ от 22 хектара. Била е природна забележителност, прекатегоризирана в защитена местност – естествено находище на пирен, като площта ѝ е увеличена. Каменистите припеци пазят най-представителното находище на формации от пирен и други редки храсти и треви.
Пиренът е вечнозелен храст с игловидни листа. Цветовете му са дребни. Разположени са на тънки цветоносни клонки и образуват къси гроздовидни съцветия. Цъфти през май-юни. Плодът му представлява разпуклива кутийка от 4-8 дяла. Включен е в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие.
Водещи
-
Росен Желязков назначи четирима зам.-министри
13.02 | 21:00
-
Полицията моли за съдействие: Виждали ли сте тази жена?
81-годишната Марийка Христова от Разград страда от деменция
13.02 | 20:45
-
Джартов: Системата BG-Alert ще бъде тествана през април
„Предстои да бъде разработена стратегия за готовност при бедствие на ЕС”, каза директорът на...
13.02 | 20:30
-
Карбовски: Смешните европейци си искат войната!
Тия хора са идиоти от български тип - те хем нямат оръжие да воюват, хем нямат хора, годни за...
13.02 | 20:15
Най-четени
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45