Парламентът реши окончателно - в КТБ ще бъдат назначени временни синдици 18.03 | 11:30
Депутатите приеха на второ четене измененията в Закона за банковата несъстоятелност
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за банковата несъстоятелност. Измененията бяха внесени между първо и второ четене, като те бяха подкрепени от представителите на всички парламентарни групи. С тях става възможно назначаването на временен синдик в банка с отнет лиценз преди производството по несъстоятелност.
Законодателните промени бяха предложени от кабинета заради казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ), след като премиерът Бойко Борисов коментира пред Народното събрание, че имуществото на финансовата институция се "разграбва". По неговите думи само с влизането на временен синдик в КТБ ще бъде гарантирано имуществото.
С въвеждането на законодателните изменения става възможно назначаването на двама временни синдици в КТБ. Те ще бъдат предложени от Фонда за гарантиране на влоговете от списък с имена на синдици на Българската народна банка (БНБ). След това съдът трябва да назначи предложените от фонда лица. По време на заседанието на парламентарната комисия по бюджет и финанси във вторник (18 март) стана ясно, че това може да стане до края на следващата седмица, пише Econ.
Временните синдици ще работят в банката, като ще заместят назначените от БНБ квестори, преди съдът да вземе окончателно решение по отношение на несъстоятелността на финансовата институция. Те ще имат право да оспорват цесии и прихващания, които са били разрешени от квесторите.
По думите на председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова синдиците ще опазват, попълват, управляват и издирват имуществото на банката. В правомощията им влиза и възможността за искане за прекратяване, разваляне или унищожаване на сделки, по които банката е страна. Стоянова обяснява, че основната задача на синдиците е да опазват масата на несъстоятелността.
Заедно с това с разрешението или по предложение на Фонда за гарантиране на влоговете синдиците могат да възложат на международни одитни компании да проследят паричните потоци на КТБ, както и да препоръчват действия за запазване и връщане на банката на активи, с които банката се е разпоредила в нарушение на закона. По време на вчерашното заседание на парламентарната бюджетна комисия стана ясно, че вече има чуждестранни фирми, които са проявили интерес да се заемат с тази дейност.
Според депутата от БСП Мая Манолова законодателните промени трябва да осигурят контрол върху работата на синдиците. "В този проект се дава възможност на министъра на финансите да предлага смяна на временните синдици”, посочва тя, цитирана от агенция "Фокус". Според Манолова са били открити два основни проблема по време на ръководството на квесторите от БНБ в КТБ.
"Първият е свързан с пълната липса на прозрачност и информация какво се случва в КТБ, откакто е поставена под особен надзор”, коментира депутатът и допълва, че втория проблем произтича от липсата на контрол какво се случва. "В резултат на извършени прихващания, имуществото на банката се намалява като нейните активи променят стойността си няколко пъти. Това, с което си измиват ръцете управляващите и то има своето основание е, че квесторите са назначени от БНБ”, казва още Мая Манолова.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00