Петков: Прокуратурата проверява Лиляна Павлова 04.05 | 17:05
Причината за проверката била имот на плажа в Бургас
Прокуратурата е започнала проверка по действия на бившия регионален министър Лиляна Павлова заради решение за продажба на имот - земята под изгорялата Фрегата на плажа в Бургас. Това съобщи на пресконференция във Варна Румен Петков от БСП.
По думите му проверката трябва да установи дали действията на Павлова са административно нарушение или престъпление по служба.
Историята с терена под изгорелият вече кораб на бургаския плаж започва миналата. На 22 октомври собственикът на обекта внася предложение до областния управител на Бургас Константин Гребенаров, с което иска да купи имота. Той обаче е публична държавна собственост и за да бъде обект на сделка, трябва да се деактува в частна държавна собственост.
Още на следващия ден – 23 октомври, въпреки че трябват поне десет дни, за да бъдат подготвени всички документи, Гребенаров изпраща становище до МРРБ за преобразуването с един единствен мотив – желанието на собственика да купи терена. От МРРБ отговарят, че трябва мотивирано становище, което е изпратено на 19 ноември.
Според Петков тук започва поредица от престъпления на Лиляна Павлова. На 25 октомври тя изпраща за съгласуване това предложение до всички министерства с доклад и проект за решение на МС за обявяване на имота за частна държавна собственост.
"Толкова бързаме да откраднем имота, че даваме срок, в който министерствата дори нямат физическо време да огледат всичко необходимо, за да дадат становище. Някои ще кажат, че това е административно нарушение. Не. Прави се с цел министерствата да нямат време да реагират”, каза още Петков.
Министерството на финансите успява да изпрати становище, с което се противопоставя на МРРБ и отказва имотът да бъде деактуван. Павлова обаче не се съобразява с това и в нарушение на правилника внася проекта за решение в първоначалния му вид на заседанието на МС от 12 декември.
В залата представителят на МФ – Владислав Горанов докладва забележките на МФ и решението е върнато от министерски съвет на вносителя – МРРБ за доработка.
"Лиляна Павлова обаче продължава в същия стил и на 17 декември изпраща същия текст, без да са отразени поправките, а именно че имотът не трябва да се деактува и не трябва да се продава. От стенограмата може да се види, че Борисов изрично подчертава корекциите да бъдат нанесени и Лиляна Павлова не възразява. И въпреки това тя не коригира решението и дава възможност на областния управител да продаде имота”, коментира Петков.
Според него прокуратурата трябва да постанови престъпление по служба за Павлова.
Водещи
-
Киселова с информация за престъпления и отменена екстрадиция, свързани с "незаконния град"
Бившият председател на парламента определи случващото се като „имитация на държавност”
09.06 | 21:00
-
От утре: Тестват всяко мляко и масло при внос в България
До получаване на резултатите от лабораторните анализи, транспортните средства с пратките ще...
09.06 | 20:45
Най-четени
-
Тайна държава от ЕС не хареса първата българска възпоменателна монета от 2 евро, блокира я
В социалните мрежи се появиха и други спекулации, че става въпрос за Гърция, Хърватия или...
09.06 | 11:59
-
Емил Пармаков поема временно поста на Георги Кандев
В момента временно изпълняващ длъжността е Емил Пармаков.
09.06 | 10:59
-
Нови скандални разкрития за нарушения излязоха от "Баба Алино" ВИДЕО
Откриха незаконни кладенци, захранвали комплекса в местността „Баба Алино“
09.06 | 15:10
-
Доц. д-р Офелия Кънева: „Новият социален договор“ е отговорът на предизвикателствата на ускоряващия се свят
Тя участва като лектор в 6-ото издание на Green Transition Forum, проведено под мотото...
09.06 | 18:20