Петър Москов и екипът му запрятат ръкави да "лекуват" здравеопазването ни 20.11 | 14:58

Новият здравен министър се закани да реформира ли реформира

От Теодора Кокаланова

Реформата в сектора започва с подобряване на инфраструктурата и въвеждане на т. нар. триаж – разпределяне на пациентите на "син, зелен и червен" в зависимост от степента на спешност.

Това обяви министърът на здравеопазването Петър Москов на пресконференция. Той представи своите трима зам.-министри – д-р Ваньо Шарков, д-р Бойко Пенков и д-р Адам Персенски. Началник на кабинета остава  Руслана Петрова, която бе в пресцентъра на служебния кабинет с премиер Георги Близнашки. Така реално дъщерята на шефа на ВМА Николай Петров си запазва позицията в здравното ведомство, засега. 

Относно наболелите проблеми в Спешната помощ екипът ще работи за генериране на парите от европрограмите. Зам.-министърът д-р Шарков обяви, че ще бъде подобрена медицинската апаратура и техника, както и кадровата обезпечност. В този смисъл ще се работи затова в "Пирогов" да се извършват обучения за парамедици. 

Екипът на министър Москов се обяви и за улесняване на достъпа до електронното здравеопазване. Москов заяви, че е необходимо изсветляване на разходите при паричните и пациентските потоци. "Заплащане на услуга към заплащане на резултат", категоричен бе той. Москов допълни, че има пари за финансиране и е започнала процедура за обществена поръчка. 

Относно промяната на статута на държавните болници Москов каза, че е необходим сигнал, че "медицината не е търговия". 

Според здравния министър липсва яснота относно финансирането на НЗОК. "Необходимо е увеличаване на контрола относно функцията на НЗОК и промяна в нейната структура. Касата не трябва да бъде платец на фактури, по които генерира огромен дефицит в порядъка на 400-500 млн. лв.", отбеляза Москов. Министърът обяви, че за едни и същи медикаменти при сходни обеми има разлика между две болници в размер от 2 до 7 хил. лв. При простите лекарства пък зейнала огромна разлика в цените.

Москов изрази убеденост, че необходим механизъм къде отиват тези средства и преструктуриране на начина по който се плаща. "През 2002 изискванията за изписване от болницата са били едни, сега са съвсем други. Някой си е позволил извънболничната помощ да бъде неотчетаема. Няма съвместимост между базата данни на НЗОК и НОИ", отбеляза Москов. 

По думите на неговия заместник д-р Бойко Пенков, който беше зам-министър на здравеопазването в кабинета "Орешарски" болниците не осигуряват необходимата извънболнична помощ на пациентите. "Хора с хронични заболявания влизат всеки месец в болницата, значи някой не си е свършил работата", каза той. 

Министерството на здравеопазването ще внесе в Министерския съвет предложение за промяна на наредбата за специализация. От здравното ведомство предлагат тя да стане абсолютно безплатна и да бъде поета от държавата.

"Трябва да съществува възможността на студентите да им бъде осигурена перспектива, независимо какво ще е тяхното решение", подчерта Москов и допълни, че ще бъдат извършени промени, относно административните правила на кандидатстване. Идеята е специалности, при които има изявен ярък недостиг като патологията и съдебната медицина, да бъдат поети от държавата. 

Москов обяви, че до края на месеца ще бъде внесен план за тези реформи в Министерски съвет. "Там, където е нужно ще има промени. Ние лекуваме всички по всяко време е фалшива теза", каза още Москов. Друг приоритет пред новото ръководство на ведомството ще бъде детското и майчинското здравеопазване. Москов определи сегашния начин на финансиране като "кошмар". "Целта е да постигнем средно европейските резултати", подчерта той.  

1438804

Водещи

Най-четени