По-малко пътувания през лятото дори спрямо пролетта 20.11 | 13:03
Броили сме средно по 308 лв. за почивка у нас и по 786 – в чужбина
През третото тримесечие на 2020 г. по време на продължаващата епидемична обстановка в страната 1.3244 млн. български граждани са реализирали туристически пътувания. Преобладаващата част от тях - 94.1%, са пътували само в страната, 3.2% - само в чужбина, а 2.7% са пътували както в страната, така и в чужбина. Това показват данните на Националния статистически институт.
Общият брой на пътувалите лица на възраст 15 и повече навършени години е с 23.6% по-малко в сравнение със същото тримесечие на 2019 г., като намаление се наблюдава както в броя на пътувалите в страната - с 5%, така и в броя на пътувалите в чужбина - с 88%. При броя на пътувалите както в страната, така и чужбина спадът е с 47.9%.
През третото тримесечие на 2020 г. най-много са пътували българите на възраст 25 – 44 години - 601.5 хил., или 45.4% от всички пътували лица. Като цяло във всички възрастови групи преобладават пътуванията, реализирани в страната.
По-голямата част от туристическите пътувания на лицата на възраст 15 и повече навършени години както в страната (67.9%), така и в чужбина (59.4%) са били с цел "почивка и екскурзия", а тези с цел "посещение на близки" са съответно 24.4 и 26.6% от тях.
През третото тримесечие на 2020 г. като самостоятелни са били регистрирани 1.7 млн., или 86.9% от общия брой лични пътувания. Относителният дял на самостоятелните пътувания без резервация в страната е 87.4%, а на тези в чужбина - 75.1%.
В структурата на разходите по видове с най-голям относителен дял в страната са тези за храна - 41.3%, докато в чужбина са разходите за транспорт - 31.9%.
През третото тримесечие на 2020 г. средният разход при пътуване с лична цел на едно лице на възраст 15 и повече навършени години е 308.80 лв. в страната и 786.20 лв. в чужбина.
Същевременно разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 135.96 лв. в страната и 1 052.57 в чужбина.
Водещи
-
Великобритания ще забрани социалните мрежи за деца под 16 г.
Промените ще върнат детството на децата, каза британският премиер Киър Стармър
15.06 | 17:45
-
Общо осем души от т.нар. група на „Калашниците“ вече са привлечени като обвиняеми 2
По думите ѝ срещу членове на същата група се водят и други разследвания
15.06 | 17:30
-
Асен Василев контрира Радев за бюджета: Хазната не е празна
Василев посочи, че кабинетът „Желязков“ е спрял да прилага регламента, и изрази надежда...
15.06 | 17:15
-
Неизвестно лице запали автомобили на българското посолство в центъра на Скопие
Властите не съобщават допълнителни подробности към момента
15.06 | 16:59
Най-четени
-
Андрей Велчев: Хлябът на много места от 2,80 лева стана 2,80 евро
В предложените нормативни промени не е намерено място за по-строги санкции срещу масовите...
15.06 | 12:30
-
Масови грешки с климатика в колата, които неусетно източват резервоара ви през лятото
Настройване на прекалено ниски градуси
15.06 | 15:00
-
Паве от паркинг се заби в кола в София: Шофьорът с щети за стотици евро, ще търси правата си в съда
По думите на Мирчев дупките и неравностите по паркинга съществуват от поне седем-осем месеца и...
15.06 | 11:45
-
Актрисата Ан Шедийн, известна с ролята си на Кейт Танер в американския телевизионен сериал "Алф“, е починала
Тя оставя след себе си една дъщеря
15.06 | 11:30