Подкожна имунотерапия потиска 10 г. алергиите 10.05 | 15:53

В 40% от случаите страдащите от алергичен ринит развиват астма

От iNews.bg

Над 40 на сто от страдащите от алергичен ринит хора развиват астма, каза пред журналисти алергологът от Александровска болница доц. Мария Стаевска, цитирана от БТА.

По думите й от края на 19-и век досега 250 пъти се е увеличила честотата на алергичния ринит, като около 500 милиона души в света страдат от него. В Европа 150 милиона души имат някаква алергия, като половината от тях не са диагностицирани или са диагностицирани неправилно. 

"При 20 на сто от алергичните хора се наблюдава тежка форма на алергия", обясни Стаевска. Очаква се през 2025 год. всеки втори човек в света да бъде засегнат от някаква алергия. "Контролът на хроничните заболявания, каквато е астмата, е чрез хронично лечение", каза още Стаевска. 

"Специфична имунотерапия, която би могла да се приложи при алергии, трябва да се извърши в продължение на три години, като има 70-90 на сто успеваемост", заяви акад. Богдан Петрунов от Националния център по заразни и паразитни болести. "Подкожната имунотерапия има близо 10-годишно въздействие върху организма и обикновено не се налага тя да се повтори", обясни той. Пероралната терапия се извършва всяка година, обясни още той.

По думите му при двама родители, имащи алергии, предразположеността на детето да развие алергия е 50 на сто, а при един родител с алергия - 20 на сто. 

Българското дружество по алергология и Асоциацията на българите, боледуващи от астма, организират национална информационна кампания "Имате ли алергия? Да вървим заедно по пътя на превенцията и контрола!", като в 7 града ще бъдат оргиназирани безплатни тествания за алергии.

Водещи

Най-четени