Антон Кутев: Управляващите излъгаха работещите във въглищните централи 09.10 | 19:30
Той бе категоричен, че правителството има подкрепа от посолството на САЩ
Управляващите излъгаха работещите във въглищните централи. Това заяви пред БНР Антон Кутев, говорител на служебните правителство на Гълъб Донев. По думите му правителството може да избере дали да затвори ТЕЦ-овете. Ако ги затвори ще изпълни европейските изисквания и ще получи някой друг милиард. Ако пък не ги затвори, ще запази работата на миньорите, но за сметка на това ще има обтегнати отношения с ЕК, поясни той.
Според Кутев друг проблем е и това, че миньорите и енергетиците не вярват, че европейските средства за преквалификация ще отидат в сектора.
По отношение на внесения вот на недоверие той заяви, че това е заявка на една част от партиите да се разграничават от политиката, която се води от правителството.
Кутев посочи, че това, което задържа Бойко Борисов във властта, е страхът от това, какво ще стане, когато е извън нея. По думите му евентуално съдебно преследване и попадане под ударите на закона "Магнитски" зависят от това дали бившият премиер е във властта или не.
Той бе категоричен, че правителството има подкрепа от посолството на САЩ.
Припомняме, че миньорите започнаха протестни действия преди повече от седмица заради териториалните планове за справедлив преход. Те настояваха за тяхното предоговаряне. Управляващите потърсиха диалог с миньорите и енергетиците, като увериха, че въглищните централи ще работят до 2038 г. Кабинетът дори предложи изплащането на до 36 запалти на всеки, който реши да напусне сектора.
Въпреки възраженията на миньорите правителството изпрати териториалните планове на Европейската комисия. Миньорите поставиха шест конкретни искания. Протестиращите и управляващите проведоха нова среща в София, на която бе постигнато споразумение. Част от протестиращите обаче не бшха съгласни с условията и продължиха протестните действия.
Създалото се напрежение доведе и до внасяне на вот на недоверие от страна на опозицията за несправяне на правителството в сферата на енергетиката.
Водещи
-
Първан Симеонов: Румен Радев видимо влезе в кампаниен режим
Политологът е на мнение, че управляващите са разрешили успешно казуса с "Лукойл"
19.11 | 21:00
-
Михаил Миков: Бюджетът за 2026 г. е милитаристичен, води до задлъжняване
Сполред него решението на КС за референдума за еврото е тежко наказание за Киселова
19.11 | 20:45
-
При работа в почивни дни с увеличение от 75% се заплаща само извънредният труд
За работещите по график не се предвижда увеличение
19.11 | 20:30
-
Словакия ще заведе иск срещу ЕС заради плановете за прекратяване доставките на руски газ
Премиерът Роберт Фицо не обяви каква компенсация би могло да търси правителството на страната,...
19.11 | 20:15
Най-четени
-
Асен Василев: Борисов да каже имал ли е тайна закуска с Румен Спецов и Валентин Златев
„Виждаме едно огромно бързане и опит да се наложи най-пагубният бюджет за последните 25 години...
19.11 | 11:15
-
25 млн. евро е предвидената финансова подкрепа по програма „Енергийна сигурност“ до 2028 г.
Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков
19.11 | 15:20
-
Илиян Василев: „Наш“ човек ще купи Фалкона, а правителството ще си вземе нов по-голям самолет
Исторически прецедент
19.11 | 10:15