БСП не крие задоволството си от провала на изборния референдум 29.07 | 12:18

Според Янаки Стоилов президентът е получил за утеха най-незначителния въпрос за електронния вот

От Ростислава Иванова

ГЕРБ и Реформаторският блок показаха на президента Росен Плевнелиев, че няма да диктува дневния ред в държавата. Въпреки, че ГЕРБ и Реформаторите осигуриха подписите за провеждане на референдум за промяна на изборните правила и избирателни права и "направиха Плевнелиев свой говорител" по темата, вчера те отхвърлиха най-важните въпроси, формулирани от него – за мажоритарния елемент и задължителното гласуване и му оставиха "най-незначителния утешителен въпрос – за електронното гласуване".

Този коментар направи зам.-председателят на левицата и на Народното събрание Янаки Стоилов, цитиран от партийния пресцентър, по повод вчерашното неочаквано решение на Народното събрание, взето с помощта на Реформаторския блок, да отхвърли от националното допитване на 25 октомври двата важни въпроса към гражданите – за частичен мажориратен и за задължителен вот. Така заедно с изборите за кметове и общински съветници суверенът ще решава единствено дали занапред да се позволи гласуването на избори и референдуми да става дистанционно и по електронен път.

Социалистите, които от край време са отявлени противници на провеждането на референдум за промяна на изборните правила и особено на тези, под които се подписаха над половин милион български граждани, докато управляваха БСП и ДПС, сега не крият задоволството си от провала на гражданската инициатива и на самия Плевнелиев.

"Президентът остана говорител по темата за референдума, подписите за който бяха събрани от ГЕРБ и Реформаторския блок. Вчера мнозинството му показа, че няма той да пише основния дневен ред и г-н Плевнелиев получи утешителен въпрос по най-незначителната тема - тази за електронното дистанционно гласуване”, коментира Стоилов пред БНТ. Той разказа, че при прегласуването на въпроса за задължителния вот гласуване гласовете на ГЕРБ значително са намалели, а по отношение на мажоритарния вот реформаторите са развили теза, "на която специалистите биха погледнали със снизхождение".

"Несъстоятелно е да се твърди, че преференциалното гласуване е най-силната форма на мажоритарен вот”, обясни представителят на столетницата. И припомни, че социалистите са искали да има по-голяма определеност на въпросите, за да е ясно, че когато избирателите се произнесат, от техния отговор следват определени действия. Колкото до въпроса за задължителното гласуване, народните представители от левицата са искали да кажат, че без санкция за неизпълнение на това задължение, то ще бъде пожелание отново.

"Вносителите трябваше да изяснят дали е конституционно допустимо превръщането на това право в задължение. Дори референдумът да беше произведен с трите въпроса, той нямаше да даде ефект”, смята Стоилов. Според него въпросът за електронното гласуване не вълнува хората и най-вероятно няма да предизвика такъв интерес в гласуването, че да доведе да някакви задължения.

Дългогодишният депутат от БСП е на мнение, че "опитът да се съчетае референдум с местни избори изразява безотговорност". "При сложния местен вот, в който се гласува с няколко различни бюлетини, наслагването на въпросите за референдума чисто технологично не дава възможност в големите секции на избирателите да гласуват. Още по малко трябва да очакваме, че комисиите ще издържат на това натоварване и ще могат да отчетат правилно изборните резултати”, категоричен е зам.-председателят на социалистичестите.

Друг представител на БСП – депутатът Чавдар Георгиев пък обяви с облекчение, че вчера в парламента е бил направен неуспешен опит от страна на президента "да се подмени установената демократична изборна система"

"Вчера се направи опит с подменени демократични средства да се подмени установената демократична изборна система”, коментира той пред Нова телевизия. Той къп смята, че въпросите не бива да се отделят един от друг, защото задължителното гласуване, комбинирано с електронно, дава възможност за огромни манипулации и изкривяване на избора.

"БСП има принципна позиция, че задължителното и електронното гласуване са в противовес с Конституцията”, убеден е Георгиев.

Той припомни, че БСП е единствената партия, която е успяла да проведе референдум, като визира несполучливото допитване за нуждата от АЕЦ "Белене". Затова не било правилно левицата да бъде обвинявана, че не иска да чуе волята на народа.

"Още миналата година Народното събрание се е произнесе и отхвърли този референдум и отговорността е изцяло на президента и мнозинството, което го бламира", аргументира се социалистът.

 

 

Водещи

Най-четени