Вигенин: Зачеркването на "Белене" е политически въпрос, а не икономически 09.07 | 17:00

"Става дума за двойни стандарти. Убеждаваха ни години как не може да се реализира проектът "Белене", как България трябва да ограничи руското влияние в енергетиката си, а това е руска централа с руски реактори. Сега се оказва, че в България не може, а в Украйна, която е във война с Русия, може".
Това каза пред БНР депутатът от БСП Кристиан Вигенин, заместник-председател на Народното събрание, бивш министър на външните работи.
По думите му оборудването за АЕЦ "Белене" е купувано преди години на цена, която сега няма да е пазарна, а само ще възстанови похарчените пари тогава:
"Защо трябва да търсим купувач, при положение, че бихме могли да реализираме тази централа. Дори беше проведен референдум по тази тема. Зачеркването на "Белене" не е резултат от икономически анализ на ползите и вредите, а е чисто политически въпрос, който в годините десните правителства намираха начин да блокират. Казано направо - тази АЕЦ не се реализира поради политически, а не заради икономически съображения. За БСП това не е приемливо".
Кристиан Вигенин подчерта, че българският интерес включва подкрепа за Украйна, но без военната помощ:
"Говорят се едни неща - мир, диалог, но те не са подплатени с инициативи и действия. БСП е опозиция и няма инструментите, но президентът Румен Радев е президент на държава от ЕС, но не ми е известно да е предприел някаква инициатива в тази посока. ... Призивът за мир на БСП винаги е бил и към двете страни - и Украйна, и особено към Русия, която води война на украинска територия".
Според него, когато няма яснота какво включва помощта, която България ще предостави на Украйна, когато обществото е разделено и има съмнение, най-добрата политика е всичко да се сложи на масата и да има ясен график и намерения.
Като бягане пред вятъра Кристиан Вигенин определи приетата от парламента Декларация в подкрепа на бъдещо членство на Украйна в НАТО.
В коментар на проекта за Бюджет 2023, Вигенин коментира:
"Това, че социалните разходи не се орязват, означава, че се замразяват. ... Докато се борим за мир в Украйна, да помислим как можем да помогнем и на хората в България и как да има социален мир и у нас".
Водещи
-
Голяма част от българите не се интересуват от разхищението на храна, сочат данните от проучване на Европейската комисия
От Българската хранителна банка отчитат тенденция на нарастване на количествата спасена храна,...
21.10 | 17:59
-
Прокурорите: Нападението над магистрат е брутален удар срещу държавността
В официална позиция, разпространена след инцидента, организацията заявява, че случаят е...
21.10 | 17:40
-
Таксите в системата на образованието вече и в евро
Съгласно приетия от Народното събрание Закон за професионалното образование и обучение за...
21.10 | 17:20
-
България застарява: 1.5 милиона души са вече над 65 години
В края на 2024 година хората на 65 и повече навършени години са 1 544 245, или 24% от...
21.10 | 16:45
Най-четени
-
Радев: Управляващите са в парализа и чакат санкциониран за корупция по "Магнитски" политик да ги уведоми дали ще ги има
"Държавата не е детска игра с колички"
21.10 | 13:30
-
Над 40 компании са заявили интерес за изграждането на Терминал 3 и модернизацията на Терминал 2 на летище „Васил Левски“
Това включва нови зони за пристигащи и заминаващи пътници, централизиран пункт за проверка...
21.10 | 15:30