Георги Първанов за войната: На България не ѝ подхожда ролята на ястреб 06.03 | 12:45
Помощта за Украйна да бъде само хуманитарна, съветва президентът

В света всичко се обърка, но не от вчера, не от миналата седмица. Това заяви президентът Георги Първанов (2002-2012) в студиото на "Денят започва с Георги Любенов".
"По-кротко на военолюбците, на България не ѝ подхожда ролята на ястреб", заяви Първанов.
За Украйна той препоръча помощта да бъде хуманитарна, с приема на бежанци, но не и с оръжие, което по думите му само ще създаде напрежение около нашата страна.
Коментира, че в Москва не възразяват срещу амбицията на Киев да са част от ЕС. Спорът е за това дали да са част от НАТО и преди всичко за въоръжаването и потенциалните заплахи за Руската федерация, каза Първанов.
По думите му трябва да се върви към обновяване на формата НАТО-Русия, омиротворяване и успокояване на света. Връщането на доверието може да бъде трайно решение.
По повод срещите си с руския президент Владимир Путин Първанов заяви, че това е било в конструктивен за България период.
"Аз го познавам от период, в който ние разумно, диалогично, конструктивно сме обсъждали и решавали проблемите", заяви Първанов.
Според него един човек няма да реши проблема, а трябва да се върне ситуацията, в която са се обсъждали и решавали световни проблеми. Припомни срещата от 2010 г. НАТО-Русия в Лисабон, когато са приети общи документи и американският и руският президент са общували много активно. Сега предизвикателствата са повече, надявам се нормалният диалог да бъде възобновен, заяви Първанов.
Водещи
-
Новата система проверява данните за лечението в рамките на секунди
Готовност на системите
02.06 | 10:45
-
Нов протест срещу въвеждането на еврото ще се проведе в сряда
Това обяви един от организаторите на протеста в събота Страхил Ангелов.
02.06 | 10:30
Най-четени
-
Слънчев и топъл понеделник в цялата страна
Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, за София - около 27°
02.06 | 08:00
-
Излиза класирането за прием в 1-ви клас в София
В столицата се очаква първокласниците тази есен да бъдат с над 400 деца по-малко - при 11 147...
02.06 | 09:30
-
В Козлодуй се провежда 25-ото издание на колопоход "По стъпките на Ботевата чета"
Директорът на Център за подкрепа на личностното развитие в Козлодуй Татяна Спасова каза, че се...
02.06 | 09:59