Кой е Красимир Вълчев - кандидат за министър на образованието 01.07 | 15:15
Биография

Красимир Георгиев Вълчев е български финансист и политик. От 2017 г. до 2021 г. е министър на образованието и науката в третото правителство на Бойко Борисов.
Сега той е предложен отново за поста от кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС Росен Желязков.
Роден е на 9 юни 1975 г. в София. Израства в село Априлово, община Гълъбово. До осми клас учи в училище "Васил Левски" в Гълъбово, а средното си образование завършва в Строителния техникум в Стара Загора. Завършва Икономически университет – Варна и е магистър по публични финанси. Преминава обучение по "Бюджет и финансово управление" в университета "Дюк" – САЩ. Придобива опит в сферата на финансиране на образованието; оценка и наблюдение на изпълнението на европейските предприсъединителни програми.
През 2002 г. Вълчев започва работа в Министерството на финансите, като от 2003 до 2009 г. е експерт в дирекция "Държавни разходи", която се занимава с планиране, изпълнение, анализ и оценка на бюджетни разходи. Красимир Вълчев участва в разработването и изпълнението на секторните и бюджетната политики. От септември 2009 г. до февруари 2017 г. е главен секретар на Министерството на образованието и науката (МОН), с прекъсване в периода от ноември 2013 г. до август 2014 г., когато е директор на дирекция "Бюджет и финанси" в Министерството на външните работи. В МОН се занимава с управление на администрацията и бюджета на ведомството, координира функционирането на отделните структури и звена към МОН, участва в процеса на формиране и изпълнение на политиките в сектора.
От април до май 2017 г. Красимир Вълчев е началник на отдел в дирекция "Финансиране на общините" в Министерството на финансите. Назначен е за министър на образованието и науката на 4 май 2017 г.
Водещи
-
Левон Хампарцумян: Дългосрочното натрупване на бюджетни дефицити накрая води до катастрофа
„Не може заплатите в бюджетния сектор да бъдат 10% от БВП. Не може пенсиите да са нараснали с...
24.09 | 10:27
-
Повече от половината месо, което българите консумират, идва от внос
Регионално разпределение
24.09 | 10:14
-
Заради ареста на Коцев: Евродепутати поискаха спиране на плащанията по ПВУ за България
Политически контекст и последствия
24.09 | 09:59
-
Десетки семейства от столичния квартал „Хаджи Димитър“ ще трябва да напуснат жилищата си
„С мой доклад и заедно с кмета на София Васил Терзиев, от СОС е отпусната парична помощ за...
24.09 | 09:45
Най-четени
-
Издирват турист, плувал в едно от Седем рилски езера
Директорът на Национален парк „Рила“ Красимир Андонов съобщи, че сигналът е получен на 112.
24.09 | 08:59
-
Обрат: Тръмп заяви, че Украйна може да спечели войната
В друго гръмко изявление той посочи, че страните от НАТО трябва да свалят руските самолети,...
24.09 | 08:45
-
Десетки семейства от столичния квартал „Хаджи Димитър“ ще трябва да напуснат жилищата си
„С мой доклад и заедно с кмета на София Васил Терзиев, от СОС е отпусната парична помощ за...
24.09 | 09:45