Михаил Миков: Бюджетът за 2026 г. е милитаристичен, води до задлъжняване 19.11 | 20:45
Сполред него решението на КС за референдума за еврото е тежко наказание за Киселова
Решението на председателя на Народното събрание да не допусне за разглеждане референдума за еврото, предложен от президента Румен Радев, в парламента противоречи на Конституцията. Причината е, че председателят на НС няма такива права, Основният закон не допуска по никакъв начин такова поведение. Това каза бившият председател на Народното събрание Михаил Миков в ефира на "Денят на живо” по NOVA NEWS.
По отношение на Наталия Киселова и произнасянето на Конституционния съд, който реши, че председателят на НС няма правомощие да преценява установените в закон изисквания, при които е допустимо произвеждането на национален референдум, Миков смята, че това е "достатъчно тежко наказание за един човек, който си вади хляба с конституционно право”.
"Убеден съм, че Наталия Киселова си е давала сметка в каква сложна ситуация попада. Върху нея е бил упражнен натиск. Вероятно един ден, когато пише мемоарите си, ще разкаже”, допълни той.
Делото "Коцев”
По отношение на решението делото срещу Благомир Коцев да бъде върнато във Варненския окръжен съд Миков каза, че "има логика в това там, където е извършено престъплението, в което той е обвинен, да се гледа и делото”.
Бюджет 2026
Миков коментира и бюджета за следващата година. Той го определи като милитаристичен, тъй като разходите за отбрана и сигурност са много големи. По тази причина посочи, че държавната план-сметка не може да бъде определена като лява.
Според него такъв бюджет, акцентиран върху милитаризирането, води до задлъжняване.
Водещи
-
Първан Симеонов: Румен Радев видимо влезе в кампаниен режим
Политологът е на мнение, че управляващите са разрешили успешно казуса с "Лукойл"
19.11 | 21:00
-
При работа в почивни дни с увеличение от 75% се заплаща само извънредният труд
За работещите по график не се предвижда увеличение
19.11 | 20:30
-
Словакия ще заведе иск срещу ЕС заради плановете за прекратяване доставките на руски газ
Премиерът Роберт Фицо не обяви каква компенсация би могло да търси правителството на страната,...
19.11 | 20:15
-
Вижте всички решения на Министерски съвет от днес
Правителството определи 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. за неприсъствени дни
19.11 | 20:00
Най-четени
-
Асен Василев: Борисов да каже имал ли е тайна закуска с Румен Спецов и Валентин Златев
„Виждаме едно огромно бързане и опит да се наложи най-пагубният бюджет за последните 25 години...
19.11 | 11:15
-
25 млн. евро е предвидената финансова подкрепа по програма „Енергийна сигурност“ до 2028 г.
Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков
19.11 | 15:20
-
Илиян Василев: „Наш“ човек ще купи Фалкона, а правителството ще си вземе нов по-голям самолет
Исторически прецедент
19.11 | 10:15