"Нямаме информация от всички общини дали е унищожена хартията от предишните избори. Дори има фрапантен случай в София. На запитване на областния управител към Столичната община, отговорът, който е даден, е, че областният управител няма правомощия да иска такава информация", заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов на брифинг за изборите в Министерския съвет, предаде репортер на "Фокус".
Карадимов акцентира върху проблема, като посочи, че с решение на ЦИК е трябвало да бъдат унищожени от областните управители и кметовете всички останали ролки от неизползвана хартия от последните избори.
"Този детайл е много важен, въпреки че леко убягва от внимание, тъй като една от гаранциите за честността на машинният вот е, че не е налична стара хартия от последните избори, която би могла да бъде използвана неправомерно", каза още той.
Министърът припомни, че изборният процес включва гласуване с бюлетина и с машина. "Още в началото на подготовката ние отправихме предложение към ЦИК за оптимизиране на процеса на гласуване с машина и най-вече на удостоверяването на машините и този процес върви добре. Надяваме се да бъдат приети. Другата компонента е хартиената бюлетина. По информация от ЦИК всичко върви в срок", посочи Карадимов.
Водещи
-
Втори ден хаос по европейски летища заради кибератаката
В Брюксел над 80 полета на летището в Завентем бяха забавени, а 20 бяха отменени
21.09 | 18:00
-
Пореден протест заради безводието в Плевен
21.09 | 17:40
-
Великобритания официално признава Държава Палестина
Очакваното обявяване се случи преди сесията на Общото събрание на ООН
21.09 | 17:20
-
НАТО вдигна германски изтребители, заради руски разузнавателен самолет над Балтийско море
Руската машина е летяла в международното въздушно пространство без полетен план или...
21.09 | 17:00
Най-четени
-
Почина продуцентът Росен Цанков
Той е син на режисьора Вили Цанков и доведен син на Стефан Данаилов
21.09 | 10:40
-
Благотворителен базар пред НДК в подкрепа на деца със специални потребности
Той ще се проведе от 10 до 18 ч.
21.09 | 09:15
-
20 страни от ЕС са с отрицателен естествен прираст на населението през 2024 г.
България е втора в негативната класация след Латвия
21.09 | 13:00