Плугчиева: Начело на МВнР трябваше да застане кариерен дипломат 28.04 | 10:00
Няма нужда да стоя там, където не ползват съветите ми, коментира тя оттеглянето си от кабинета

"Аз съм на принципа - ако не мога да бъда ефективна с опита и съветите си, няма защо да стоя и да се трупат очаквания, че ще се справя с всички проблеми. Поемам отговорност там, където мога реално да изпълня ангажиментите си. Там, където не се ползват моят опит и съвети, няма нужда да стоя". Това каза вече бившият съветник на премиера Димитър Главчев - Меглена Плугчиева, пред БНТ.
По думите ѝ заради политическата ситуация България изглежда изключително зле в Европа - една част от страните ни игнорират, а другите не знаят как да реагират.
Тя лично е препоръчала на Главчев да избере дипломат за МВнР, защото в сегашната ситуация това е щяло да бъде по-доброто работещо решение.
"Мога само да пожелая сили и успех на г-н Главчев - това е Херкулесова задача".
Плугчиева също е отказала да поеме министерството - причината е принципът служебното правителство да е експертно.
"Заявката на служебно правителство беше да бъде от политически неутрални експерти. Аз винаги съм била част от политическата квота на МВнР и затоа сматях, че е редно наистина да се спази принципът далеч от всякаква политическа оцветеност. В тази ситуация щеше да е добре начело да е кариерен дипломат, с няколко мандата, а не консул или пък започнал посланически мандат.
По време на управлението на ПП-ДБ се създаде впечатление, че всеки може да стане министър, аз не споделям това внушение в обществото, още повече по отношение на МВнР, коментира Плугчиева. Тя определи последните решения на служебния кабинет като "пожарникарски".
"В момента се потушава един пожар при енергетиците, но той се отлага с една година, защото е заложен в Плана за възстановяване. При земеделците, за да търсим възможност за разплащане на украинската помощ - нямаше заложен нито един лев в бюджета, който остана наследство от ПП-ДБ и с подкрепата на ГЕРБ и ДПС. Трябваше на пожар да се търсят средства от съфинансиране на европейски проекти, за да може да се удовлетворят исканията на земеделските стопани.
Водещи
-
Младеж на 18 години е задържан за запалване на пожар в покрайнините на село Безмер
Младежът обяснил мотивите си
04.08 | 17:59
-
Почина един от доайените на Народния театър „Иван Вазов“ - Кирил Кавадарков
Светъл да е пътят му!
04.08 | 17:20
-
Огнената опасност край Пирин оставa
Мъж ще бъде глобен за палене на огън в село Плоски
04.08 | 16:59
-
Осигуровките стопяват доходите с над 170 лева месечно
Предупреждение към управляващите
04.08 | 16:43
Най-четени
-
От 1 септември: Забраняват гел лаковете
TPO се използва в някои UV гелове и хибридни лакове за нокти, като помага на продукта да се...
04.08 | 11:45
-
Софи Маринова ще изкара 340 000 лева само за август, ако не и повече
В попфолк средите се знае, че хонорарът й е 10 000 лева, но може и да го е увеличила в...
04.08 | 12:30
-
Доживотен затвор за смърт на пътя! Новите мерки вече действат
Вече се носи наказателна отговорност за отказ за тестване при произшествие - от една година...
04.08 | 11:30
-
Случаят с децата на спортния лагер във Варна: Лабораторни проби показаха замърсяване със стафилококи
В пробите, взети от ръцете на служител и от кухненската посуда, е установено наличие на...
04.08 | 13:45