Соломон Паси: Светът не се движи от присмехулници, той се движи от лидери 18.07 | 10:34
Имаме нужда от дългосрочни и големи цели, смята той
По повод на критиките на идеята за летене в космоса на ”Има такъв народ” и това, че тя стана обект на шеги, Соломон Паси заяви: "Щом се присмиват, значи са на прав път. Светът не се движи от присмехулници, той се движи от лидери".
"Имаме нужда от дългосрочни и големи цели. Навремето през 1990 г. имахме за цел НАТО и ЕС, вървяхме към хоризонта. За съжаление, откакто влязохме в ЕС нямаме голяма цел и ние от Атлантическия клуб искаме да възстановим посоката на България, а това се прави с големи цели, обясни президентът на Атлантическия клуб пред bTV.
"Не сме участвали в писането на програмата на проектокабинета на ИТН, но ако те наистина имат сериозно намерение да изпратят астронавт в космоса и да изградят българска аерокосмическа агенция, това е област, в която можем сериозно да ги подкрепим. Все пак Атлантическият клуб е написал първия закон за космическите индустрии в България", посочи д-р Соломон Паси.
По повод на критиките на идеята и това, че тя стана обект на шеги, той отбеляза: "Щом се присмиват, значи са на прав път. Светът не се движи от присмехулници, той се движи от лидери".
Според д-р Соломон Паси първата конкретна стъпка за изпращане на наши астронавти в космоса е България да влезе в Европейската космическа агнеция. "Така както ние сме шестата в света космическа сила през 80-те години, третата в света страна, произвеждаща космически храни, така както сме държавата с най-много космонавти на глава от населението, днес сме почти единствената европейска държава, която няма право да изпрати космовати за Европейската космеческа агенция, защото не сме си платили таксата", каза още д-р Соломон Паси.
В момента с космоса ставата интересни неща, посочи той и отбеляза три големи състезания.
"Първото отново е между САЩ и Русия – кой първи ще заснеме игрален филм на МКС. Засега Русия е с едни гърди напред. Втората голяма конкуренция е спечелена от Ричард Брансън – кой първи ще изкара космическите туристи в орбита. Третото голямо състезание е между Джеф Безос и Илън Мъск – единият праща сателити на около 400 км височина, а другият на около 900 км и този, който е отгоре се оплаква, че този отдолу ще му засенчва сигнала", обясни д-р Соломон Паси.
Вижте за какво се карат американските бизнесмени, докато ние се караме кой колко е източил от ББР, добави той.
Водещи
-
Времето във вторник: Остава слънчево, но студено
05.11 | 08:03
-
„Възраждане“ ще подпише декларацията на ПП-ДБ, ако те подкрепят референдума срещу еврото
Единият проект на решение е за провеждане на референдума за запазване на българският лев с...
04.11 | 17:59
-
България закупува още 5 нови електрически мотрисни влака от "Шкода"
Модернизация на железопътния транспорт
04.11 | 17:39
-
ПП-ДБ подкрепят искането за частично касиране на вота
За сезиране на КС са нужни подписите на 41 депутата. ПП-ДБ, ИТН и МЕЧ разполагат с общо 68...
04.11 | 17:20
Най-четени
-
Времето във вторник: Остава слънчево, но студено
05.11 | 08:03
-
Силна магнитна буря връхлетя Земята
Това е поредното слънчево изригване, което е част от серията, която удари Земята през...
04.11 | 09:59