Станислав Балабанов: Проблемът не е във вътрешния министър, а в нереформираната система 13.06 | 13:30

Депутатът от ИТН коментира трагедията със смъртта на Явор Георгиев във Варна

От iNews

Депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов коментира в ефира на "Твоят ден" по NOVA NEWS трагедията със смъртта на Явор Георгиев във Варна и цялостното състояние на МВР, като подчерта, че темата с оставката на вътрешния министър Даниел Митов не е актуална в момента. По думите му проблемите в сектора са дълбоки и системни.

 "Ужасяваща авария – резултат от аварийна система"

"Това, което се случи, е ужасяваща авария. И то е резултат от една аварийна система в годините. Защо не се променя тази система?" – попита Балабанов и подчерта, че не може да се търси персонална вина без да се гледа по-широката картина.

Балабанов направи и ретроспекция към минали управления: "МВР до скоро се беше превърнало в купон на контрабандисти, защото Бойко Рашков, докато беше министър, си ги канеше да празнуват рождения си ден".

Не министърът, а цялата система е проблемът

Политикът настоя, че смяната на един човек няма да реши системните проблеми: "И да го махнеш конкретния човек, трябва да реформираш системата отвътре".

Той бе категоричен, че действия срещу служители, превишили правомощия, трябва да се предприемат: "Оставки, уволнения – и пред съда! Законът и моралът трябва да ги карат да действат по правилата".

"Пари в пробита каца?" – Защо МВР получава увеличение на заплатите

На въпроса защо се увеличават заплатите в МВР без системата да е реформирана, Балабанов отговори: "Това беше порочна практика на предишното управление, от което ние не можехме да избягаме. Приехме я с тенденцията следващите бюджети да бъдат равноправни за всички сектори".

Той подчерта, че в момента държавата е принудена да изпълнява обещанията, поети от предишното управление, за да не предизвика вълна от протести: "Когато си обещавал на всички синдикати, не можеш изведнъж да кажеш – няма да ви ги вдигнем".

"Управление с дефицит и търсене на баланс"

Балабанов посочи, че настоящото правителство работи с наследен дефицит и в ограничено време:

"Имаме нужда и от търпение. Най-после имаме държава. Преди пет години нямахме", каза депутатът.

На въпрос за главния секретар на МВР: "Носим отговорност, но процедурите са бавни"

Според Балабанов, липсата на назначен постоянен главен секретар на МВР се дължи на институционални пречки: "По закон става с подписа и на президента. До момента не виждаме действия от президентската институция".

Той допълни, че ако някой по веригата е виновен – "независимо дали е главен секретар или редови служител", трябва да понесе персонална отговорност.

"Да не допускаме личните амбиции да блокират държавата"

По повод евентуални политически игри зад забавените промени в МВР, Балабанов заяви:

"Всеки има амбиции, въпросът е личните амбиции да не надвишават възможностите на политическите действия".

Отношенията със Северна Македония: "Ще има стена между нас, ако продължават така"

Остро бе и изказването му по повод осъдителната присъда срещу българина Любчо Георгиевски в Северна Македония:

"Това е поредната гнусна провокация. Ще ги спрем – няма да е желязна, но ще има огромна стена между нас и Северна Македония".

"Ще носим отговорност, ако се провалим"

На финала Станислав Балабанов заяви: "Ако се провалим, ще си носим отговорността. Но трябва търпение. Защото една реформа не става за месец. Иска време, усилия и политическа воля".

 

Водещи

Най-четени