Станишев: България върви към румънския сценарий 30.10 | 17:44
Бившият ни премиер се позова на предупреждението на бившия финансов министър Владислав Горанов, според когото дефицитът на бюджета ще достигне 10% от БВП
"За съжаление, няма ясен политически разказ за бъдещето на България. И това е проблем на обществото и на политиците, защото смисълът на политиката е за бъдещето, какви са очакванията на хората какви са проблемите и какви решения предлагаш", каза в интервю пред БНР бившият премиер на България Сергей Станишев, бивш председател на ПЕС и настоящ член на НС на Столетницата.
"Това е системен проблем, че последните години се разцепваме на племена, които не си говорят. В едно общество, ако няма диалог и не потърсиш какво ви обединява е сериозен проблем и на настоящото правителство. То беше създадено с "айде стига избори", посочи премиерът на Тройната коалиция.
Според него първият мотив на правителството беше стабилност, "но всичко е в динамика и този мотив не може да бъде основен за дълго време":
"После се обяви влизане в еврозоната и това е легитимира съществуването на едно правителство. Но това ще се случи на 1 януари. И следващата година първо ще бъде "дали сме готови за еврото, да мине преходът плавно" и вторият проблем ще е накъде и каква перспектива се предлага."
Станишев посочи, че второто важно нещо за управлението е да има ясни механизми за вземане на решения, а като пример посочи, че по време на Тройната коалиция на Коалиционен съвет за присъствали лидерите на трите партии. А Борисов сега участва ли?
"Сред българите винаги е имало очаквания, че "ще дойде някакъв спасител - дали Царя, дали Борисов или друг, който да ни оправи", припомни той и е убеден, че никой не може да ни оправи като индивидуално усилие:
"Ние можем да се оправим с общи усилия като диалог, обществото и местни власти трябва да започнат да излизат пред парламента с ясни позиции, не оплакващи се, а да се оказва натиск върху институциите за очакванията."
Станишев посочи и общите теми, които вълнуват цялото общество и по тях може да се намерят допирни точки за диалог като темата за демографската политика.
"Друга сфера е здравеопазването – вижте колко пари са давани преди 15 г. и колко сега – в пъти повече. Има ли подобрение на качеството. Но трябва да се видят структурните проблеми, кое води до това, че услугата не е добра и българите сме на първо място в Европа по доплащане на осигурени пациенти" , посочи Сергей Станишев.
"Иска ми се обществото да е по-активно, защото политиците са затънали в борби и ежби, които не са продуктивни. Ако няма съгласие по базисни неща, няма да вървим напред", предупреди той.
Станишев обясни и защо има недоволство след конгреса на партията на европейските социалисти в Амстердам.
"Има критики с основание в голяма степен и за съжаление. Европа трябва да намери баланса между важните неща за идентичността на Европа и прагматизма и ефективността. Засега го няма, трябва повече да се стъпи на здравия разум. Всяка година 300 млрд. евро заминават в САЩ, защото там има развит единен капиталов пазар. Там инвестират. Трябва вместо 27 малки капиталови пазарчета, да има консолидация в Европа. Говорим за общ пазар, а реално го няма, както има 27 различни правни режима, нека да има 28 – европейски, където да можеш да регистрираш фирма и да се премахнат пречките", обясни бившият лидер на БСП.
В предаването "12+3" той коментира и бъдещето на БСП след като стана коалиционен партньор на управляващото мнозинство. И припомни, че през 2005 г., когато е бил лидер на Столетницата БСП е имал 1,130 млн. гласа на парламентарните избори. А на последните, през 2024 , са се сринали на 184 000 гласа.
"БСП е постигала високи резултати при две условия, когато консолидира левицата и успява да стъпи в центъра. Да намери диалог и обществената и социалната оферта към обществото е активна. Корнелия хвърли БСП на терена на традиционализма - консерватизма и евроскептицизма, което е крайно дясно. Когато си скочил от лявото в крайно дясното където са "Възраждане", "Величие", скачаш на ограничен терен и се блъскаш там, и не можеш да бъдеш толкова автентичен колко е "Възраждане" в същите тези. Тава е глупаво и доведе от отлив от избирателите на БСП. Перманентната вътрешна война изтощи БСП и затова след успеха с Радев като кандидат президент, после пропуснатия шанс през 2017, БСП тръгна надолу БСП", прогнозира Станишев.
Според него България върви към румънския сценарий и се позова на предупреждението на бившия финансов министър Владислав Горанов, според когото дефицитът на бюджета ще достигне 10% от БВП.
Водещи
-
Окончателно: Студентите платено обучение също имат право на стипендии
Това реши Върховният административен съд
30.10 | 20:30
-
Камен Калев отказа наградата "Златен век" от МК
Режисьорът е възмутен от "настоящото политическо управление на държавата"
30.10 | 20:15
-
Путин нареди прекратяване на огъня в Украйна за няколко часа
Целта е да се осигури безпрепятствен достъп на чуждестранни журналисти до районите по...
30.10 | 20:00
-
Любена Павлова делила златото на Златанови: 5 кг за Иван (Гешев), 1 кг за спецпрокурора Митко
това тя направила по нареждане на бившия си съпруг - Петьо Петров - Пепи Еврото
30.10 | 19:45
Най-четени
-
Завърши ремонтът в платното за София на участъка от автомагистрала „Хемус“ от село Яна до входа на столицата
Превантивният ремонт на участъка започна от 15 септември, след като през лятото бяха...
30.10 | 09:45
-
Топлото време забави подготовката за кисело зеле в Русе
Цени на "Плодекс" в очакване на активизиране
30.10 | 10:15
-
Още три участнички влизат в истинския "Ерген"
Продуцентът на шоуто, Ники Николов, подчерта, че представените жени със сигурност ще участват...
30.10 | 11:30
-
Търсенето на злато достигна рекордни нива заради геополитическото напрежение
Цената на благородния метал също отбеляза безпрецедентни върхове
30.10 | 13:30