Събев: Бъдещето на България при превоза на пътници и товари е на релси 14.12 | 19:14
Според него за първи път има добра симбиоза между морския бизнес и изпълнителната власт
![Събев: Бъдещето на България при превоза на пътници и товари е на релси](http://inews.bg/pictures/2337525_1004.jpg)
Необходима е сериозна държавна политика и инвестиции в образованието на морските кадри. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев на среща с представители на морската индустрия в Народното събрание.
Участниците в разговора посочиха "че се наблюдава слаб интерес към определени изключително важни специалности в морския транспорт". Затова ще бъде използван капацитетът на пенсионирани капитани и професионалисти, които могат да допринесат със своя опит и знания.
"Всички присъстващи днес се стремим морската ни индустрия да е във възход. Тя може да носи голяма добавена стойност, затова всичко, което правим, ще бъде в полза на обществения интерес”, добави министър Събев. Той увери, че в тази посока ще бъдат всички действия на новия екип на министерството. Според него за първи път има добра симбиоза на представители на морския бизнес и изпълнителната власт.
"Бъдещето на България при превоза на пътници и товари е на релси, но това включва комплексното разглеждане на транспортната система, без да вадим от това уравнение морската, речната и въздушната индустрия, в които има много потенциал”, заяви Събев по време на разговора.
Представителите на морския бранш представиха пред министъра проблемните теми за тях: инвестиции във висшето военноморско образование, недостигът на кандидати в определени специалности като корабни инженери и други.Бяха поставени въпросите за липсата на добра довеждаща инфраструктура до пристанищата, силната конкуренция от страна на съседните държави, слаба комуникация със структурите от системата на Министерството на транспорта и съобщенията, повишаване нивото на сътрудничество между частните и държавни структури, преместването на ИАМА във Варна с акцент, че това не е добра идея и т.н.
Водещи
-
Стоян Панчев: Еврозона, но не на всяка цена
Бюджет с до 3% дефицит – мисията невъзможна, но и вредна, смята икономистът
08.02 | 16:00
-
Война в мрежата заради рекламен клип с Мария Бакалова
Правителството го изтри, излагала ни пред Тръмп
08.02 | 15:30
Най-четени
-
Първан Симеонов: Скептицизмът към еврото се дължи на застаряващото население
Над 57% от българите са „против“ България да приеме евровалутата
08.02 | 13:00
-
Лена Бориславова: Нямам притеснение, не съм извършила престъпление
В петък прокуатурата й повдигна обвинение по зелото "Корал"
08.02 | 10:00
-
Шест осуетени полета заради дрон на летище София
Ако малкият летателен апарат беше попаднал в двигателите на самолета или по системите за...
08.02 | 09:29
-
Милен Велчев: Ако фалираме, няма кой да ни спасява - не сме Гърция
България е в беда, ако се изпълнят всички предизборни обещания и дефицитът излезе извън...
08.02 | 12:00