Тристранката прие стратегия за заетостта до 2020 г. 02.10 | 19:39

Осигуряват възможности за подобряване качеството на работната сила

От Елица Елефтерова

Националният съвет за тристранно сътрудничество прие днес представения от министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов проект на Актуализирана стратегия по заетостта за периода 2013 - 2020г.

Целта на документа е да се осигурят условия и възможности за подобряване качеството на работната сила и повишаване на заетостта в икономика, на стандарта на живот и да се насърчи социалното включване.

Стратегията е изключително важна. Тя е очаквана от Европейската комисия като предварително условие за договаряне на споразумението за партньорство за следващия програмен период, посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Според Димитров за първи път подобна стратегия е обезпечена финансово. За реализиране на мерките в стратегията са предвидени 3 млрд. лв., като половината от тях са от националния бюджет, а останалите – по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси”.

В средносрочна перспектива (до 2015 г.) политиката ще бъде насочена към повишаване на заетостта за компенсиране на намалението по време на кризата и ограничаване на безработицата чрез разкриването на нови работни места и подобряване на услугите по заетостта.

Дългосрочните цели са съществено повишаване на инвестирането в човешки капитал, осигуряване на значително по-висока и устойчива производителна заетост и интегриране на най-широк кръг от лица на пазара на труда.

В Актуализираната стратегия са определени три основни направления на действие и съответните задачи по тях. Първото е повишаване на качеството на работната сила според изискванията на работните места и за повишаване на производителността на труда. 

Сред основните задачи в това направление са подобряване на достъпа до образование и обучение на лицата в трудоспособна възраст, превенция на отпадането от училище и реализирането на мерки, осигуряващи "втори шанс” за включване в образование и др.

Второто направление е повишаване на предлагането на работна сила. Мерките, предвидени тук, са подобряване на услугите за безработните младежи чрез консултации и подкрепа относно тяхното образование и подобряване на перспективите за работа в процеса на преход от училище към заетост.-

освен това се предвижда и  изготвяне на индивидуални планове за развитие, създаване на "Виртуална служба за заетост” и др.

Подкрепа за повишаване търсенето на работна сила е третото направление. По него се предвижда улесняване достъпа до финансиране в подкрепа на инвестициите и нуждите от оборотен капитал на малките и средните предприятия, стимулиране на външнотърговския капацитет и конкурентоспособността на българските фирми и т. н.

Мининстерство на труда и социалната политика ще осъществява непрекъснат мониторинг за изпълнението на целите на стратегията на база система от индикатори.

 

Водещи

Най-четени