Цветанов: Прокуратурата ме обвинява, че съм спазвал законовите процедури в МВР 02.11 | 10:34
Според него Тодоров е можел да осъди МВР за неправомерно уволнение
Прокуратурата ме обвинява, че съм спазвал законовите процедури в МВР. Не искам да допусна, че това е тенденциозно. Вярвам в българското правосъдие и безпристрастността на съда. Това заяви лидерът на ГЕРБ Цветан Цветанов след подновеното искане на имунитета му от главния прокурор Сотир Цацаров.
Според Цветанов след задържането на Орлин Тодоров, същият е отстранен от длъжност и е образувано дисциплинарно производство. По спомен, по време на досъдебното производство не са предоставени доказателства от прокуратурата относно повдигнатото обвинение.
Във връзка със случая дисциплинарният орган е предложил наказание "Порицание” на Тодоров, което Цветанов е наложил. Паралелно с това на Тодоров му е отнет достъпа до класифицирана информация, което не е основание за дисциплинарно уволнение, а е основание за последващо преназначаване на длъжност, за която не се изисква такъв достъп.
Освобождаване от длъжност се налага тогава, когато служителят откаже да заеме предложената му длъжност в рамките на притежаваната му категория или подходяща вакантна такава, но същият получава в пълен размер дължимото му обезщетение, съгласно Закона за МВР (ЗМВР), посочва още Цветанов.
В същото време Тодоров е подал заявление за напускане на МВР по собствено желание. Съгласно ЗМВР срокът на предизвестието е 30-дневен. Ограничение за освобождаване по собствено желание има, когато тече дисциплинарно производство, което в този случай е приключило.
Другото основание е влязла в сила осъдителна присъда, което също не е налице и към днешна дата, две години по-късно. В случай, че бях влязъл в другата хипотеза, Тодоров можеше да осъди МВР за неправомерно дисциплинарно уволнение и да получи по-голямо обезщетение, обясни Цветанов.
Водещи
-
Сачева: ГЕРБ няма да се бори с Радев, оставяме го да се бори с реалността
В летенето важен е пилотът, в политиката - екипът, обобщи депутатката
20.01 | 16:30
-
Лавров: НАТО се готви сериозно за война с Русия
20.01 | 16:15
-
Асен Василев пита Радев троянски кон на Кремъл ли е?
Бившият финансов министър иска ясни отговори от президента и за геополитиката, и за машините,...
20.01 | 16:00
-
"Фич": Мита от 10% на САЩ заради Гренландия ще свият БВП на еврозоната с 0,5%
Допълнително увеличение на тези 10% до 25% "би означавало приблизително двойно по-голямо...
20.01 | 15:50
Най-четени
-
Първан Симеонов: Между ПП-ДБ и Президентството има вежлив тон, това ми се струва следващото възможно мнозинство
По думите му от година насам между ПП-ДБ и Президентството има вежлив тон.
20.01 | 09:30
-
Мартин Карбовски: Не сме с вас, господин Президент. Вие бъдете с нас!
Искахте промяна? Вземете си я. Дайте шанс на недоволството си, не на Радев, зове журналистът
20.01 | 09:15
-
Президентът Румен Радев ще депозира оставката си
До този момент няма случай на подадена оставка от президент на България.
20.01 | 08:30
-
Радев внесе оставката си в Конституционния съд
Оставката на Радев е внесена в КС и държавният глава очаква неговото произнасяне.
20.01 | 12:30